Zloděj Trump? FBI prohledává luxusní resort bývalého prezidenta

Donald Trump je vyšetřovaný mimo jiné kvůli tomu, že po prohraných volbách z Bílého domu odvezl řadu dokumentů či dárků od zahraničních lídrů.
Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). O „neohlášené razii“ informoval sám Trump. Operace se týká vyšetřování někdejšího státníka ohledně nakládání s tajnými dokumenty, napsala agentura AP s odvoláním na zdroj blízký záležitosti. FBI a ministerstvo spravedlnosti razii zatím nepotvrdilo. Bílů dům odmítl záležitost komentovat.
"V americké historii doposud nebylo vydané tak významné povolení k prohlídce," uvedl státní zástupce v Palm Beach Dave Aronberg, který případ pospal jako "velkou věc".
„Po práci a spolupráci s příslušnými vládními úřady nebyla tato neohlášená razie v mém domově ani nutná, ani vhodná,“ uvedl Trump v prohlášení. Důvod razie neobjasnil.
Zemřela Ivana Trumpová, rodačce z Československa a bývalé manželce amerického exprezidenta Donalda Trumpa bylo 73 let, píše zpravodajský web ABC News s odkazem na Trumpovu rodinu.
Zemřela Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína a manželka nejmocnějšího muže planety
Leaders
Resort Mar-a-Lago „je momentálně v obležení, napaden a obsazen velkou skupinou agentů FBI,“ napsal exprezident, podle kterého se agenti „vloupali“ i do jeho trezoru. Pokud by se tyto informace potvrdily, jednalo by se o „dramatický" posun ve vyšetřování někdejšího prezidenta, píše AP.
Proti zásahu v Trumpově soukromém sídle v brzkých ranních hodinách středoevropského času se ostře ohradili někteří zástupci Republikánské strany. "Viděl jsem dost. Ministerstvo obrany dospělo do neúnosného stavu agresivního politikaření," okomentoval případ sněmovní lídr republikánů Kevin McCarthy.
Floridský republikánský senátor Marco Rubio napsal: "Využívání vládní moci k pronásledování politických oponentů je něco, co jsme mockrát viděli v marxistických diktaturách třetího světa".
Vyšetřování probíhá již měsíce
Americká federální prokuratura od května vyšetřuje, zda bývalý prezident při svém působení v úřadu nakládal správně s tajnými dokumenty. Národní archiv USA dříve zjistil, že Trump po konci svého funkčního období do své rezidence na Floridě odvezl krabice s materiály včetně vládních dokumentů, suvenýrů a darů od zahraničních lídrů. Podle zdroje AP i tří zdrojů stanice CNN akce FBI souvisí právě s tímto vyšetřováním.
To potvrdil i Trumpův syn Eric. Stanici Fox News sdělil, že agenti resort prohledávají v souvislosti s dokumenty, které jeho otec odnesl z Bílého domu. Exprezident podle Erika Trumpa s archivem už měsíce spolupracuje.
Rodinná firma Donalda Trumpa prodala nájemní smlouvu na washingtonský hotel skupině investorů z Miami. Ti chtějí hotel, který patři k symbolům Trumpovy moci v době, kdy byl prezidentem USA, přejmenovat na Waldorf Astoria.
Trumpův hotel našel nového majitele. Floridští investoři za něj zaplatili rekordní sumu
Leaders
Agenti FBI do Trumpova sídla vstoupili v pondělí brzy ráno místního času a zdá se, že se v rozlehlém resortu soustředí na místa, kde exprezident žije a má pracovnu, doplnila CNN. Trump na Floridě ve chvíli, kdy do jeho sídla vstoupila FBI, nebyl, uvádí Fox News. V pondělí se podle stanice nacházel v New Yorku.
Před Mar-a-Lago se podle Reuters shromáždilo několik desítek Trumpových podporovatelů. Před resortem, které se rozkládá na pobřeží severně od Miami, parkovala policejní auta se zapnutými majáky.
Zakázat Donaldu Trumpovi psaní příspěvků na Twitter byla chyba a napříště by tato sociální síť neměla trvalé zákazy vydávat, řekl na konferenci listu Financial Times o budoucnosti aut Elon Musk, který se firmu chystá koupit.
Musk se zastal Trumpa. Zakázat mu Twitter bylo hloupé a nemorální
Leaders
Soudce v Los Angeles vyjádřil názor, že Donald Trump se na konci svého prezidentského mandátu pravděpodobně snažil bránit Kongresu ve výkonu funkce a dopustil se tak těžkého zločinu. Stanovisko, o němž informují americká média, souvisí s událostmi z 6. ledna 2021, kdy vyvrcholila Trumpova neúspěšná snaha zneplatnit jeho porážku v prezidentských volbách. Tehdejší demonstrace před Kapitolem skončila útokem tisíců demonstrantů na sídlo Kongresu ve Washingtonu.
Trump zřejmě v souvislosti s útokem na Kapitol spáchal zločin, prohlásil soudce
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.