Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zpráva Hindenburgu zkrouhla majetek spoluzakladatele Twitteru Dorseyho o půl miliardy dolarů

Zpráva Hindenburgu zkrouhla majetek spoluzakladatele Twitteru Dorseyho o půl miliardy dolarů.
profimedia.cz
Dušan Kütner
duk

Americká investiční společnost Hindenburg Research opět dostála své pověsti „lovců miliardářských hlav”. Poté, co její zpráva o údajných podvodech indického magnáta Gautama Adaniho a jeho impéria způsobila propad jeho majetku o desítky miliard dolarů, čelí podobnému ataku i spoluzakladatel Twitteru a šéf a spolumajitel platební společnosti Block Jack Dorsey, napsala agentura Bloomberg.

Hindenburg v analytické zprávě zveřejněné tento týden uvedl, že platební firma Block, kterou vede spoluzakladatel a bývalý šéf Twitteru Jack Dorsey, umožňovala podvody a nekontroluje dostatečně dodržování předpisů.

Block obvinění popřel a hodlá se bránit

Akcie Blocku se poté ve čtvrtek propadly až o 22 procent a obchodování uzavřely s poklesem o 15 procent. Dorseyho majetek, uložený právě zejména v akciích Blocku, se tak propadl o 11 procent, tedy o 526 milionů dolarů, což je v jeho případě nejhorší jednodenní propad od května. Nyní má podle indexu miliardářů Bloombergu hodnotu 4,4 miliardy dolarů, uvedla agentura.

Někdejší šéf Twitteru Jack Dorsey.

Chyboval jsem, přiznal bývalý šéf Twitteru Dorsey

Spoluzakladatel a bývalý ředitel Twitteru Jack Dorsey připustil, že v řízení firmy pochybil. Je to další střípek v kauze Twitter Files. Navíc Dorsey uvedl, že problémy Twitteru nezmizely.

Přečíst článek

Společnost Block obvinění popřela a uvedla, že plánuje prozkoumat právní kroky proti Hindenburgu, který na trzích a burzách spekuluje na pokles cen.

Dorsey má většinu svého osobního jmění svázaného v Blocku. Bloomberg odhaduje, že jeho podíl ve firmě má hodnotu tří miliard dolarů. Další majetek má v akciích Twitteru, který spoluzakládal a od loňska jej vlastní šéf Tesly Elon Musk. Podle Bloombergu činí hodnota této majetkové účasti 388 milionů dolarů. 

Hindenburgh „sestřelil“ desítky miliardářů a firem

Není to poprvé, co si Hindenburg Research vybral některého z miliardářů a poslal hodnotu jejich majetek rapidně dolů, připomněl Bloomberg. Na začátku roku firma zveřejnila své závěry vyšetřování indického magnáta Gautama Adaniho a jeho impéria, což způsobilo propad akcií Adaniho společností a vymazání desítek miliard dolarů z jeho čistého jmění.

Miliardář Gautam Adani.

Adani už není nejbohatší Asiat. Doběhl ho účetní podvod

Indický podnikatel Gautam Adani přišel o titul nejbohatšího člověka v Asii. S odhadovaným majetkem za 83,7 miliardy dolarů (1,8 bilionu korun) jej v žebříčku časopisu Forbes předstihl krajan Mukeš Ambani, zatímco odhadovaná hodnota Adaniho majetku dosahuje 75,1 miliardy dolarů. Adaniho obchodní impérium pociťuje dopady negativní zprávy analytiků, podle nichž je společnost Adani Group zapojena do účetních podvodů. Adani obvinění odmítá.

Přečíst článek

Adani, který se jako první Asiat stal nejbohatším člověkem na světě číslo tři a poté dokonce dva, se nyní v žebříčku propadl na aktuální 21. místo a jeho majetek nyní činí 60,1 miliardy dolarů.

Hindenburg se v září 2020 zaměřil také na výrobce elektromobilů Nikola. Akcie Nikoly se v důsledku toho propadly a vyšetřování vedlo v říjnu k odsouzení jejího zakladatele Trevora Miltona za podvod. Hindenburg se od roku 2020 obdobným způsobem zaměřil na přibližně tři desítky společností, jejichž akcie následující den ztratily v průměru kolem 15 procent, vypočítal Bloomberg. O šest měsíců později se jejich akcie propadly v průměru o 26 procent.

V srpnu 2022 se třetím nejbohatším mužem planety stal indický miliardář Gautam Adani.

Miliardář Adani: Ochlazování planety bude jeden z nejvýnosnějších byznysů

Indická ekonomika k roku 2050 dosáhne 30 bilionů dolarů, což je více než desetinásobek oproti dnešku, informuje agentura Bloomberg. Pohánět ji budou jednak rostoucí spotřeba a dále ekonomické a sociální reformy, řekl nejbohatší muž Asie Gautam Adani na konferenci v Bombaji.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme