Zuckerberg nebude stát stranou. V Trumpově vládě chce být aktivní

Americká společnost Meta, která provozuje sociální sítě Facebook a Instagram, se pokouší o vstřícná gesta vůči nastupující administrativě zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Nick Clegg, bývalý předseda britských liberálních demokratů a současný prezident Mety pro globální záležitosti, řekl, že firma to v minulosti „přeháněla“ s moderováním obsahu, zejména při pandemii covidu.
Zakladatel firmy Mark Zuckerberg chce podle Clegga „aktivní roli v debatách, které musí vést jakákoli administrativa o udržení vedoucího postavení Ameriky v technologické sféře“. Trump sociální sítě a konkrétně Facebook opakovaně kritizoval kvůli údajné cenzuře konzervativních názorů.
Zuckerberg již dříve navázal kontakt s Trumpem, když spolu povečeřeli na Floridě, připomněl Financial Times (FT). Cleggovy komentáře podle FT přicházejí v době, kdy se vedoucí představitelé Silicon Valley snaží získat Trumpovu přízeň.
Americké soudy již podruhé odmítly posvětit výplatu největší odměny v dějinách lidstva. Tu si měl zasloužit Elon Musk za to, že pod jeho vedením v posledních letech radikálně narostla hodnota firmy. To se opravdu stalo a původní podmínky výplaty odměny byly naplněny. Souhlasilo s tím vedení firmy, souhlasili s tím i akcionáři. Soud přesto odmítá uznat legitimitu takového ujednání a výplatě brání. Mají mít soudy až takovou pravomoc na jednání firem?
Stanislav Šulc: Musk vs. americké soudy aneb může si někdo vysloužit odměnu 56 miliard dolarů?
Názory
Trump signalizoval ochotu podpořit větší konkurenci na trhu sociálních sítí a zvažuje úpravy pravidel pro moderování obsahu, což by mohlo ovlivnit i Metu. Zároveň Trumpovy plány nepočítají se zákazem TikToku, ačkoliv i ten v průběhu své první vlády kritizoval kvůli jeho čínskému původu.
Proti dosluhující administrativě Joea Bidena se Meta prostřednictvím samotného Zuckerberga vymezila v otázkách spojených s tlakem na údajnou cenzuru obsahu souvisejícího s pandemií, jak již dříve informovala média. Zuckerberg se přitom podle FT dlouhodobě snaží vyhnout přílišnému zapojení do politických sporů. Na svých platformách včetně Instagramu nedávno omezil dosah politického obsahu.
Kritiku Bidenovy administrativy Zuckerberg zveřejnil v dopise adresovaném republikánskému předsedovi právního výboru Jimu Jordanovi. Podle něj Zuckerberg přiznal, že „Facebook cenzuroval Američany“.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz ze zemí, které by zamýšlely snižovat své využití dolaru. O takzvané dedolarizaci diskutují hlavně některé země uskupení BRICS, zvláště Rusko.
Trump udeřil na Putina. Hrozí mu stoprocentním clem kvůli nezájmu o dolar
Politika
Zakladatel sítě Facebook v dopise rovněž oznámil, že finančně nepřispěje na podporu volební infrastruktury v listopadových prezidentských volbách, aby „nehrál takovou či onakou roli“ v tomto hlasování.
Při předchozích volbách v roce 2020 přispěl 400 milionů dolarů na podporu volební infrastruktury prostřednictvím Chan Zuckerberg Initiative, filantropické organizace, kterou založil spolu s manželkou. Krok vyvolal kritiku i žaloby.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.