Až 1500 usmrcených zvířat. Firma Elona Muska čelí vyšetřování

Společnost Neuralink, kterou vlastní miliardář Elon Musk, čelí vyšetřování kvůli testování mozkových čipů na zvířatech. Firma usmrtila přibližně 1500 prasat, ovcí a opic, uvádí agentura Reuters.
Společnost Neuralink nejbohatšího muže planety Elona Muska, která se zabývá vývojem mozkových implantátů, je v USA vyšetřována federálními úřady kvůli údajnému týrání zvířat. Zajímavé je, že na poměry ve společnosti úřady upozornili zaměstnanci firmy, podle kterých je testování na zvířatech uspěchané a způsobuje zbytečné utrpení a smrt, uvádí agentura Reuters.
Pro miliardáře Muska to je další nepříjemnost. Minulý týden oznámil, že do půl roku chce začít s testováním na lidech, kterým by čip od Neuralinku vrátil zrak. Jenže se čekalo, že testování na lidech už běží a že už má první výsledky. Místo toho je tu vyšetřování, které dost možná udělení povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k lidským testům oddálí.
Spěchalo se
Agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním a interní dokumenty společnosti uvádí, že Neuralink při vývoji usmrtila od roku 2018 přibližně 1500 prasat, ovcí a opic. To nemusí nutně svědčit o pochybení, desítky dokumentů, které agentura viděla, ale naznačují rostoucí znepokojení zaměstnanců. Některé neúspěšné testy se údajně musely opakovat, čímž se zvýšil počet zvířat, která při nich uhynula.
Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, chce do půl roku zahájit klinické testy svého bezdrátového zařízení na lidech. S odvoláním na šéfa podniku Elona Muska o tom informovala agentura Reuters. Jednou z prvních funkcí, kterých Neuralink hodlá dosáhnout, je obnova zraku - podle Muska i u těch lidí, kteří se narodili slepí. Americký regulátor, bez jehož souhlasu se testy neobejdou, na žádost o komentář zatím neodpověděl.
Čipy v mozku chce Musk už brzy testovat na lidech. Věří, že nevidomým vrátí zrak
Zprávy z firem
Někteří zaměstnanci údajně spojovali neúspěšné testy s tlakem ze strany Muska na urychlení výzkumu, protože konkurence je s implantáty napřed. Čip od Neuralinku chce vedle zraku pomoct ochrnutým lidem znovu chodit a řešit další neurologická onemocnění.
Neurotechnologický start-up Neuralink Musk založil v roce 2016 a má s ním velké plány. Jenže firma zatím nedodržuje termíny, Musk v roce 2019 tvrdil, že chce dosáhnout schválení od regulačních orgánů do konce roku 2020. Na konferenci koncem loňského roku pak řekl, že doufá, že testy na lidech zahájí v roce 2022, nyní přišel s termínem v polovině roku 2023.
Můžeme mít přímo z mozku propojení s počítačem a internetem, takže bychom si mohli kdykoli „v hlavě“ vyhledat potřebné informace? Technika vyvíjená původně pro handicapované lidi něco takového zřejmě brzy dokáže i pro lidi zdravé.
Implantát v mozku: šance nebo hrozba? Pro Muska příležitost, kterou tlačí kupředu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.