3,7 procenta. Británie má nejnižší nezaměstnanost za skoro půl století
Kdo chce, ten v Británii pracuje. Poprvé od dob, kdy začal britský statistický úřad zveřejňovat údaje k nezaměstnanosti, je v zemi méně nezaměstnaných než volných pracovních míst.
Míra nezaměstnanosti v Británii v období od ledna do března klesla na 3,7 procenta, a byla tak nejnižší za 48 let. V předchozím tříměsíčním období do konce února byla o desetinu procentního bodu vyšší. Prudce rostoucí inflace ale bez započtení bonusů vedla k největšímu ročnímu poklesu reálných příjmů od roku 2013. Vyplývá to z údajů britského statistického úřadu. Poprvé od doby, kdy se tyto údaje zveřejňují, je nezaměstnaných méně než volných pracovních míst.
Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že míra nezaměstnanosti zůstane na úrovni z konce února. V meziročním srovnání byla míra nezaměstnanosti o 1,2 procentního bodu nižší. Nezaměstnanost je nižší než v čase před pandemií.
Situaci na trhu práce bedlivě sleduje britská centrální banka, která se obává, že výraznější růst mezd by mohl upevnit současný nárůst inflace způsobený vyššími cenami energií.
Celkové mzdy v prvním čtvrtletí vzrostly ve srovnání s předchozím rokem o sedm procent. To je vysoko nad průměrnou prognózou ekonomů, která počítala s nárůstem o 5,4 procenta. Běžné mzdy bez bonusů ale stouply jen o něco více, než se očekávalo, a to o 4,2 procenta. Po očištění o inflaci tak byla běžná mzda o dvě procenta nižší než před rokem, což je největší pokles od tříměsíčního období do září 2013.
Trh práce zůstává silný navzdory stagnaci ekonomiky v závěru prvního čtvrtletí. Centrální banka předpovídá, že nezaměstnanost poroste, protože prudce rostoucí ceny energií oslabují spotřebitelskou poptávku, což do konce roku způsobí prudký pokles produkce.
Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v březnu klesla na 6,2 procenta, což je o desetinu procentního bodu méně než v únoru. O desetinu bodu se snížila i v 19 zemích platících eurem, kde se dostala na 6,8 procenta. To je nejnižší hodnota za dobu sledování dat. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost z celé sedmadvacítky států dlouhodobě zůstává v České republice.Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU, v celé unii v průměru klesla
Money
Americký trh práce tak pokračuje v příznivém vývoji, ačkoliv se ekonomika potýká s negativními důsledky vysoké inflace, výpadků v dodavatelských řetězcích, války na Ukrajině a rostoucích nákladů na půjčky.Kdo chce, ten pracuje. Míra nezaměstnanosti v USA je na dvouletém minimu
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.