6,2 procenta. Ameriku zasáhla nejvyšší inflace za téměř 31 let

Inflace v zámoří stejně jako ta česká zaskočila analytiky. Růst spotřebitelských cen ve Spojených státech zdolal hranici šesti procent. V říjnu inflace vystoupila na 6,2 procenta, a dostala se tak nejvýše za téměř 31 let, respektive od listopadu 1990.
Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,9 procenta proti růstu o 0,4 procenta v září, oznámilo americké ministerstvo práce. Podle analytiků se objevují náznaky, že inflace by mohla zůstat velmi vysoká až do příštího roku. Přispívají k tomu mimo jiné narušené globální dodavatelské řetězce.
Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že míra inflace v říjnu vystoupí na 5,8 procenta. V září činila 5,4 procenta, stejně jako v červnu a červenci. Byla tak na třináctiletém maximu.
[[Twitter status: https://twitter.com/Martin_Gurtler/status/1458443123936440328]]
V meziměsíčním srovnání analytici čekali růst cen o 0,6 procenta. Výrazně se zvýšily především ceny pohonných hmot a potravin.
V létě vyššímu růstu cen bránila šířící se covidová varianta delta, která už ale ustupuje, zatímco problémy v dodavatelských řetězcích zůstávají. Vlády po celém světě vložily do globální ekonomiky biliony dolarů, které povzbudily poptávku po zboží, které se ale k zákazníkům jen obtížně dostává.
Americká centrální banka (Fed) minulý týden zopakovala, že současná vysoká inflace bude podle ní přechodná. Většina ekonomů je ale skeptická a také poznamenává, že silně rostou mzdy, protože firmy obtížně hledají vhodné zaměstnance.
Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Polovina tohoto nárůstu jde na vrub rostoucím nákladům na bydlení, za nimiž se pravděpodobně skrývají nejenom vyšší ceny bydlení, ale tentokrát už i energií.
Inflace zrychlila na 5,8 procenta. Táhly ji zejména zvýšené náklady na bydlení
Money
„Přerušení dodávek a obnova služeb vyvolávají značné obavy, že nad očekávání vysoká inflace může přetrvávat déle, než se Fed domnívá,” citovala agentura Reuters analytika Sama Bullarda z banky Wells Fargo v Charlotte v Severní Karolíně.
Stejného názoru je také investor a bývalý bankéř Radovan Vávra. Americkou, ale i tu českou ekonomiku podle něj v příštím roce čeká stagflace, nastiňuje Vávra ve svém tweetu. To je stav, kdy HDP neroste a ekonomiku sužuje vysoká inflace i nezaměstnanost.
[[Twitter status: https://twitter.com/BlanikZ/status/1458433627784687621]]
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.