Řím oživuje plán mostu z pevniny na Sicílii. Ze státního rozpočtu potečou miliardy eur

Itálie vyčlení 12 miliard eur, v přepočtu zhruba 296 miliard korun, na výstavbu obřího mostu mezi pevninou a ostrovem Sicílie. Oživuje tak projekt, který se zdál být před deseti lety definitivně opuštěn. Investice potrvá několik let a první tři splátky mají být vyplacené do roku 2026, řekl při představování státního rozpočtu na příští rok ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti.
Most spojující Sicílii s pevninskou Kalábrií je plánován už desítky let. Společnost, která byla vytvořena, aby dohlížela na jeho výstavbu, však v roce 2013 zanikla v rámci úsilí vlády snížit výdaje a rostoucí státní dluh.
Most má být dlouhý přibližně pět kilometrů. Jeho střední rozpětí by mělo měřit 3,3 kilometru, čímž by překonal stávající rekordní rozpětí mostu 1915 Çanakkale přes průliv Dardanely v Turecku, které činí 2,02 kilometrů.
Minulý měsíc konsorcium vedené italskou skupinou Webuild uvedlo, že odevzdalo přepracovanou verzi projektu, aktualizovanou podle nejnovějšího technologického vývoje a technických předpisů.
Italská vláda znovu rozdmýchala myšlenku, o které politici diskutovali 160 let: vybudování visutého mostu o jednom poli mezi Sicílií a italskou pevninou. Stavba se svými 3292 metry délky přes Messinskou úžinu by byla o polovinu delší než aktuálně nejdelší visutý most na světě Çanakkale v Turecku a konstrukci by držely dvě věže, každá vyšší než nejvyšší patro Empire State Building, napsal deník The Wall Street Journal.
Italové se konečně rozhoupali. Po 160 letech plánů postaví nejdelší visutý most na světě
Enjoy
Nekonečná diskuze
Most je v Itálii velmi rozdělujícím tématem. Vyvolává ostrou kritiku zejména od těch, kteří zpochybňují výstavbu v aktivní zóně zemětřesení, a také od lidí tvrdících, že by šlo o plýtvání penězi a důsledkem by bylo také poškození krajiny a tamního ekosystému.
Projekt však má silnou podporu těch, kteří věří, že rychlé železniční a silniční spojení by podpořilo chronickou zaostalost ekonomiky jižní Itálie. Zastánci mimo jiné uvádějí, že most by umožnil nákladním lodím ze Suezského průplavu vykládat zboží na Sicílii, odkud by ho vlaky odvážely na sever. Snížila by se tak potřeba nákladných plaveb přes Středozemní moře.
V současnosti musí auta, nákladní automobily a vlaky překonávat úžinu, která odděluje sicilskou Messinu od italské pevniny, trajektem. Cesta trvá přibližně 20 minut.
Záměr má velkou podporu u ministra infrastruktury Mattea Salviniho, který je zároveň lídrem koaliční strany Liga. „Chci slavnostně otevřít staveniště v létě 2024," řekl Salvini a zařadil most mezi hlavní priority vládního programu.
Italské klany do Česka a na Slovensko "uklízejí" své členy prchající před justicí. Zároveň tu zakládají fiktivní společnosti, které pomáhají prát špinavé peníze pocházející z trestné činnosti, píše italská protimafiánská policie ve výroční zprávě za první pololetí loňského roku.
Česko je rájem italských mafiánů. Perou tu špinavé peníze a schovávají se před justicí, píše tamní policie
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.