Aerolinky: Horší než omikron jsou nejistota a vládní veletoče

Naděje na zjednodušení cestování vzaly s příchodem nové mutace covidu, omikronu, za své. Jak celosvětově roste počet případů, státy sahají ke zpřísnění podmínek vstupu na svá území. Nová pravidla tento týden zavádějí Spojené státy i Velká Británie. Ale třeba Kanada to stihla již minulý týden.
Od neděle se zpřísnily podmínky vstupu do Spojených států. Došlo k tomu jen necelý měsíc po otevření hranic cestovatelům z Evropy. Prezident Biden oznámil, že kvůli narůstajícímu počtu případů omikronu v USA musí dojít ke zkrácení intervalu, který může uplynout mezi provedením testu a cestou do země. Tato lhůta je nově 24 hodin namísto původních 72.
Kromě PCR testu zůstává povolen také antigenní test či potvrzení o prodělaném covidu v posledních 90 dnech. Vstup není povolen nenaočkovaným, výjimku mají občané a rezidenti Spojených států.
Agentura pravidelně aktualizuje žebříček zemí, kde je nejlepší trávit pandemii. Česko se momentálně propadlo o desítky příček a z 53 zemí je až 46. Naopak nejlepší rozhodnutí je přesun na zimní měsíce do Spojených arabských emirátů, píše Bloomberg.
Omikron a zima? Pro Česko pekelná kombinace, píše Bloomberg
Leaders
Test, test a ještě jeden test
Od dnešního dne (pondělí) budou muset všichni (i naočkovaní) cestující do Velké Británie podstoupit opět test před cestou do Spojeného království. Tato povinnost byla přitom zrušena teprve v polovině října. K tomu zůstává povinnost podrobit se PCR testu do dvou dnů po příjezdu do země a do obdržení výsledku být v izolaci. Navíc se spekuluje, že na spadnutí jsou i další opatření. Například test 8. den po příjezdu či karanténa i pro naočkované cestující.
V Kanadě začaly přísnější podmínky platit již minulý týden. Jde především o nutnost podstoupit dodatečný test po příletu do Kanady. Nutnost mít negativní PCR test před samotnou cestou zůstává i nadále.
Aerolinky i letiště již pomalu začínají počítat škody. Karen Dee, ředitel asociace provozovatelů britských letišť AOA, uvedl, že nová opatření odradí od cestování velkou řadu cestujících. Turistické odvětví už se tak pomalu začíná loučit s nadějí na tradičně silné sváteční období.
Druhým hostem pořadu Victory Club na newstream.cz je rektorka Mendelovy univerzity, předsedkyně důchodové komise a žena, o níž se čím dál více spekuluje, že by mohla kandidovat na prezidentku.
Danuše Nerudová: Česko mrhá talenty. Už na základních školách
Newstream TV
Nejistota je nejhorší
Jestli letecké společnosti a podnikatelé v cestovním ruchu mají úhlavního nepřítele, pak je to právě nejistota a neustálé změny podmínek a jejich následné rušení. To je pro ně horší než jistota toho, že hranice zůstanou rok zavřené.
Příkladem mohou být otočky Švýcarska z minulého týdne. Alpská konfederace minulý víkend oznámila, že neočkovaní nerezidenti budou mít vstup do země zakázán a ti naočkovaní musejí přicestovat s PCR a testem a následně zamířit do desetidenní karantény. Stejná pravidla začala platit i pro švýcarské občany. Ti se ale proti přísným nařízením ohradili, což se u Švýcarů stává málokdy, a švýcarská vláda v pátek obrátila. Karanténa nebude potřeba, bude stačit antigenní či PCR test mezi 4. a 7. dnem po příjezdu. Test před cestou do země zůstává.
Mnohým se tak ulevilo, že prozatím zimní dovolená ve Švýcarsku zůstává na pořadu dne, ale pro některé přišla změna příliš pozdě. Řada cestovních kanceláří zrušila veškeré zájezdy do Švýcarska minimálně po zbytek letošního roku. Například velký poskytovatel balíčkových zájezdů společnost Inghams tento krok oznámila minulou středu.
Jedna z mých prvních cest po utažení lockdownových šroubů během loňského podzimu mířila do Dubaje na palubě British Airways. Nic ale nešlo podle plánu.
British Airways: Mohl by servis v byznys třídě být vůbec horší?
Enjoy
Oproti prvnímu pandemickému létu se letos počet cestujících na pražském letišti zvýšil o 213 procent na více než tři miliony osob. Návrat k předcovidovým statistikám však dojde nejdřív v roce 2026.
Pražské letiště mělo dobré léto. Návrat do normálu čeká nejdřív v roce 2026
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.