Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Aerolinky si mnou ruce. Drahé letenky lidem chuť cestovat nevzaly

Chaos na letišti v Heathrow (1. července 2022)
ČTK / AP
Zdeněk Pečený

Finanční trhy se možná svíjejí v křečích a inflace doléhá na spotřebitele, ale lidé stále létají v hojných počtech. Levnější letenky tak zůstávají v nedohlednu.

Predikce o tom, že po prohýřeném létu se na letiště dostaví vystřízlivění v podobě úbytku cestujících, se zatím nenaplňují. Počty cestujících neubývají a manažeři leteckých společností se změny trendu před blížícími se Vánoci neobávají. Optimisticky vidí i začátek příštího roku. Jejich úvahy jim nekazí ani predikce globálního ekonomického zpomalení.

„Pro rok 2023 zůstáváme velmi optimističtí ohledně celkové poptávky, a to i v nejistém ekonomickém prostředí,“ řekl minulý týden Robert Isom, generální ředitel American Airlines.

Vrcholní představitelé United Airlines a Delta Air Lines to vidí stejně. Koronavirová pandemie podle nich lidem po celém světě otevřela možnost pracovat na dálku či na zkrácený úvazek. A podle všeho má jít o trvalou změnu pracovního trhu. Lidem tak zbývá více času i prostoru na cestování. Navíc po dvou letech cestovatelských uzávěr mají chuť objevovat svět.

Airbus A380

Uzemnění A380 se prodražuje. Návrat do vzduchu vyžaduje spoustu práce

4500 člověkohodin nebo také deset vysoce kvalifikovaných inženýrů plně vytížených dva měsíce. Tak dlouho trvá příprava největšího letounu světa, aby se po dvou letech odstávky mohl vrátit do provozu, prozradil šéf aerolinky Qantas Airways.

Přečíst článek

Americký statistický úřad sleduje ceny letenek a minulý týden uvedl, že Američané v září platily za letenky v průměru o 43 procent více než ve stejném měsíci loni.

Levnější leteky jsou v nedohlednu

Situace je podobná i na druhé straně Atlantiku. Velcí evropští nízkonákladoví přepravci – Ryanair a EasyJet – shodně říkají, že silná poptávka přetrvává. Ryanair uvedl, že na podzimní a vánoční prázdniny eviduje rezervace nad předpandemickými úrovněmi a do konce března počítá s tím, že průměrné ceny rostou více, než se očekávalo.

Nízkonákladové konkurenci přitakává také holding IAG, majitel aerolinek British Airways či Iberia. IAG očekává, že zisk za třetí kvartál překoná očekávání. Od protinožců přišly minulý týden zprávy, že tamní národní dopravce Qantas vidí, že zákazníci jsou za letenky ochotni platit rostoucí ceny. Pro běžné cestovatele tak prozatím zůstávají levnější letenky zatím v nedohlednu.

Hongkong

Letenky za euro? Hongkong jde ještě dál. Turistům je dá zadarmo

Přes dva roky trvající přísná opatření proti šíření nemoci covid-19 si vybrala svou daň na hongkongské ekonomice. Turisté se asijskému centru obloukem vyhnuli. Místo desítek milionů jich dorazily jen stovky tisíc. Podpořit cestovní ruch má ale nová nákladná kampaň letenek zdarma.

Přečíst článek

Delta Airlines

Budoucnost pro Delta Air? Létající taxíky. Firma do nich investuje desítky milionů dolarů

Americká letecká společnost Delta Air Lines investovala 60 milionů dolarů (zhruba 1,5 miliardy korun) do firmy Joby Aviation, která chce vyrábět a provozovat létající taxíky s elektrickým pohonem podobné helikoptérám. Informovala o tom agentura AP.

Přečíst článek

Na dotek ráje - Nosy Iranja, Madagaskar

Reportáž z ráje. Madagaskar je uhrančivý ostrov plný přírodních krás a kontrastů

Madagaskar i jeho miniaturní a turisty oblíbená verze ostrůvek Nosy Be je zemí tisíce vůní, barev a kontrastů a až nadpozemsky krásných bělostných pláží s opojnými západy slunce. Existují tu neuvěřitelná zvířata, rostliny i přírodní útvary, které nenajdete nikde jinde na světě. I čas tu běží poněkud jiným tempem.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme