Aerolinky ve světě zrušily o Vánocích kvůli omikronu čtyři tisíce letů

Tisíce cestujících uvízli na letištích na Štědrý den, tradičně jeden z nejrušnějších dnů v roce, kvůli tomu, že velké světové aerolinky jako Lufthansa, Delta Air Lines nebo China Eastern zrušily přes 4300 letů, a to až do neděle. Důvodem je rozrůstající se nákaza covidem a novou variantou omikron mezi jejich piloty a palubním personálem.
Covid vedl k ochromujícímu nedostatku leteckého personálu, poznamenala agentura Bloomberg. S odkazem na data o sledování leteckého provozu Flightaware.com nejvíce letů odřekla China Eastern, nejvíce postiženým letištěm je pak to v čínském městě Si-an, kde pekingská vláda po vypuknutí epidemie zasáhla v rámci své politiky Covid Zero a razantně omezila dopravu a pohyb obyvatel.
Naděje na zjednodušení cestování vzaly s příchodem nové mutace covidu, omikronu, za své. Jak celosvětově roste počet případů, státy sahají ke zpřísnění podmínek vstupu na svá území. Nová pravidla tento týden zavádějí Spojené státy i Velká Británie. Ale třeba Kanada to stihla již minulý týden.
Aerolinky: Horší než omikron jsou nejistota a vládní veletoče
Money
Delta Air Lines na sváteční prázdninový víkend zrušila přes 400 letů, United Airlines 356 letů a JetBlue Airways 73 letů, neboli sedm procent svého plánu. Lufthansa na Štědrý den oznámila, že o vánočních svátcích ruší 12 dálkových letů kvůli masivnímu nárůstu nemocnosti pilotů. Ke zrušení letů do Houstonu, Bostonu a Washingtonu dochází navzdory velké rezervě v počtech zaměstnanců připravených pracovat v tomto rušném období, uvedla Lufthansa. Své cestující přesunula na jiné lety.
„Kombinace problémů včetně – ale nejen – nepříznivého počasí v některých oblastech země a dopadu nové omikronové varianty vedlo ke zrušení a potenciálním zpožděním," uvedla Delta v pátečním e-mailovém prohlášení. Ve Spojených státech se v posledních dnech rapidně zvyšují počty případů omikronu, přičemž za pouhý týden to bylo téměř šestinásobně a stal se dominantní variantou.
Oproti prvnímu pandemickému létu se letos počet cestujících na pražském letišti zvýšil o 213 procent na více než tři miliony osob. Návrat k předcovidovým statistikám však dojde nejdřív v roce 2026.
Pražské letiště mělo dobré léto. Návrat do normálu čeká nejdřív v roce 2026
Zprávy z firem
Prázdniny patří k nejnáročnějším obdobím na cestování. Americký Úřad pro bezpečnost dopravy odhadl, že 22. a 23. prosince budou nejrušnějšími předvánočními termíny cestování na národní i lokální úrovni, přičemž 2. a 3. ledna budou nejvíce přeplněné kvůli cestování po prázdninách. Zrušení letů tak nechalo mnohé cestující čekat na letištích po celých USA již těsně před oslavami vánočních svátků.
Nejvíce postiženým městem i co se týče zrušených letů je v současné době třináctimilionový čínský Si-an, který je od čtvrtka v přísné uzávěře. Téměř třetina letů z tamního letiště byla v pátek zrušena, na Štědrý den pak podle FlightAware.com asi čtvrtina.
Covidová pandemie přitáhla k privátním letům nové zákazníky. Často kvůli tomu, že pravidelné linky vůbec nelétaly tam, kam se klienti potřebovali dostat. „Klasické letecké linky byly paralyzované a my jsme vnímali, že kouzlo privátní přepravy začalo působit na nový okruh zákazníků,“ říká Richard Santus, generální ředitel Aeropartner. Společnosti doufají, že tito klienti jim zůstanou i po návratu do normálu. „Zatím pro nás pracují okolnosti. Ubylo spojů, které tito lidé potřebují a zdražily letenky,“ podotýká pilot. Že vzrostl zájem o soukromé létaní se projevilo i na trhu s bizjety. „Trh s použitými letadly je nyní úplně vybrán a na nová se čeká dva roky nebo déle,“ dodává Santus.
Bohatí skoupili bizjety, na nové se čeká přes dva roky
Enjoy
Peking dokonce před pár dny potrestal 26 úředníků v Si-anu za to, že nedokázali zabránit šíření koronaviru. Všichni obyvatelé města Si-an, které je ve světě známé díky muzeu terakotové armády, nyní musejí zůstat doma, pokud nemají naléhavý důvod k vycházení.
Pouze každé dva dny smí jedna osoba z domácnosti vyjít ven nakoupit základní životní potřeby. Uzávěra patří k nejpřísnějším od roku 2020, kdy Čína uzavřela jedenáctimilionové město Wu-chan, odkud se koronavirus rozšířil do světa, a bude platit do odvolání.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.