Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Akcie v Evropě mají za sebou druhý nejlepší rok od globální krize

Ilustrační foto
ČTK

Akcie v Evropě za sebou mají úspěšný rok, jejich hlavní index zpevnil asi o 22 procent. Je to druhý nejlepší výsledek od roku 2009, kdy se svět vzpamatovával z globální finanční krize. Dnes bylo obchodování slabší, protože v Německu, Itálii nebo ve Španělsku byly trhy zavřené. Panevropský index STOXX Europe 600 dnes zůstal bez výraznějších změn a uzavřel na 488 bodech.

Reklama

Indikátor sleduje pohyb indexů na burzách v největších zemích Evropy, včetně Británie, Norska a Švýcarska, které nejsou členy Evropské unie. Za celý týden index vzrostl zhruba o 1,3 procenta.

Burza cenných papírů Praha

Zlatá sázka na pražskou burzu. Vydělává nejvíc z burz vyspělého světa

Na pražské burze letos akcie a výnosy rostou jako nikde jinde v Evropě a v celém vyspělém světě. Parketu pomáhá růst úroků ČNB, poměrně silná koruna i rekordní zdražování energií a povolenek. A během dneška navíc pražský trh vystoupal na nejvyšší hodnotu od roku 2008.

Přečíst článek

V letošním roce se dařilo zejména technologickým titulům či bankám. Závěr roku ale poznamenaly obavy z koronavirové varianty omikron a jejich dopadů na vývoj globální ekonomiky v příštím roce. Z toho důvodu také dnes nejvíce ztrácely hlavně akcie firem z cestovního ruchu.

Kvůli zhoršené epidemické situaci organizátoři v mnoha zemích odvolali novoroční oslavy. Přelom roku se tak už podruhé nese ve znamení omezených nebo žádných veřejných akcí, před rokem byla situace kvůli pandemii COVID-19 podobná.

Reklama

propad burz

FT: USA zařadí na black list další čínské podniky. Jejich akcie se otřásly

Spojené státy zařadí na černou listinu dalších osm čínských společností, včetně výrobce dronů DJI Technology, píše s odkazem na své zdroje britský list Financial Times (FT). Zpráva otřásla asijským burzovním parketem. Akcie firem z odvětví zdravotní péče a vyspělých technologií ve středu prudce klesly.

Přečíst článek

Navzdory pandemii ale v letošním roce zpevnily všechny hlavní sektory, které panevropský index STOXX Europe 600 sleduje. Banky a technologické tituly si vedly nejlépe, za rok přidal každý z těchto sektorů kolem 34 procent. Naopak akcie firem z odvětví cestovního ruchu, na které pandemie doléhá nejvíce, si vedly nejhůř. Za rok zpevnily jen asi o čtyři procenta.

„Záchranné programy v souvislosti s pandemií umožnily evropským bankám absorbovat šok vyvolaný poklesem ekonomické aktivity na začátku tohoto roku," uvedl šéf výzkumu ve společnosti JFD Group Charalambos Pissouros. “Když prezidentka (Evropské centrální banky - pozn. ČTK) Christine Lagardeová říká, že je nepravděpodobné, že v roce 2022 začne ECB zvyšovat úrokové sazby, mohou z toho evropské banky i nadále těžit," cituje ho agentura Reuters.

Kryptoměny v roce 2021

Rok kryptoměn přinesl tisíciprocentní zisky i prudké pády

Digitální aktiva v čele s bitcoinem se stala tolerovanou, ale nezpochybnitelnou součástí finančního světa. Vydělávat na nich již lze i prostřednictvím etablovaných nástrojů i bank, vyplývá z analýzy newstream.cz. A co kryptoměny čeká v příštím roce, kdy bitcoinu někteří investoři věští pád k ceně 10 tisíc dolarů?

Přečíst článek

Příznivý je i výhled pro technologické firmy, kde jich mnoho má prospěch z práce z domova, ke které kvůli pandemii přistoupilo mnoho zaměstnavatelů. Horší časy naopak mohou zažít firmy z odvětví, jako je výroba stavebních materiálů, automobilů a potravin a nápojů. Na jejich hospodaření může mít vliv další zpřísňování měnové politiky, které avizovaly centrální banky ve více zemích.

Zatímco burzy v Německu, Itálii nebo Španělsku byly dnes zavřené úplně, na burzách v Londýně či Paříži skončilo obchodování dřív než obvykle.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme