Akcionáři jsou rozezleni. Spojení nebude snadné a zahrnuje obří riziko, připouští šéf UBS

Vedení UBS se snaží uklidnit akcionáře ohledně převzetí rivala Credit Suisse Vedení největší švýcarské banky UBS se na valné hromadě snaží uklidnit akcionáře po narychlo dohodnutém převzetí konkurenční banky Credit Suisse, která se dostala do problémů. Dohodu prosadila švýcarská vláda, za svého rivala zaplatí UBS tři miliardy švýcarských franků (zhruba 71 miliard korun). Akcionáři teď chtějí znát podrobnosti a plány vedení. Spojení obou bank budí právní i veřejné pochybnosti.
Transakce je prvním spojením dvou globálně významných bank, řekl na výroční valné hromadě v Basileji předseda představenstva UBS Colm Kelleher. „Provedení je všechno, jen ne snadné a zahrnuje obrovské riziko,” dodal. Věří ale, že UBS integraci Credit Suisse úspěšně zvládne a že obě banky zůstanou dobře kapitalizované. „Věříme, že transakce je pro akcionáře UBS finančně atraktivní,” řekl Kelleher.
Předseda správní rady švýcarské banky Credit Suisse Axel Lehmann se na úterní valné hromadě omluvil akcionářům za znehodnocení jejich majetku. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Druhou největší banku ve Švýcarsku, která se dostala do potíží, musel v březnu na naléhání švýcarské vlády za tři miliardy švýcarských franků (téměř 71 miliard korun) převzít její větší rival UBS.
Zklamali jsme, omlouvám se, řekl šéf Credit Suisse rozčarovaným akcionářům
Money
Narychlo domluvená záchrana Credit Suisse rozzlobila a zneklidnila nejen akcionáře obou bank, ale i mnohé obyvatele Švýcarska. Průzkum společnosti Gfs.bern zjistil, že většina Švýcarů nepodporuje dohodu, která by vytvořila finanční instituci s majetkem dvojnásobným proti roční hospodářské produkci země.
Bankovní krize ve Spojených státech pokračuje a její důsledky se budou projevovat i v příštích letech. Ve své výroční zprávě pro akcionáře to uvedl šéf největší americké banky JPMorgan Chase v Co Jamie Dimon. Zdůraznil nicméně, že nynější krize není srovnatelná s globální finanční krizí z roku 2008.
Bankovní krize v USA ještě neskončila, říká vlivný americký bankéř
Money
Kelleher ale ve spojení obou bank spatřuje „nový začátek a obrovské příležitosti pro spojenou banku a pro švýcarské finanční centrum jako celek”. Agentura Bloomberg odkrývá, že spojení bank sice proběhlo rychle, ale plány na něj existovaly už před několika lety. Když se Kelleher stal loni v dubnu předsedou představenstva, zdědil studie proveditelnosti pocházející minimálně z roku 2020 o tom, jak by vypadalo převzetí Credit Suisse. A počátkem tohoto roku se Kelleher obrátil na malou skupinu špičkových poradců z Morgan Stanley, aby plán aktualizovali.
Švýcarská federální prokuratura zahájila vyšetřování převzetí banky Credit Suisse větším konkurentem UBS, které podpořil stát. Prověřuje možné porušení švýcarského trestního práva vládními úředníky, regulátory a vrcholnými představiteli obou bank, píše list Financial Times (FT) s odvoláním na informace prokurátora.
Švýcarská prokuratura prošetřuje převzetí banky Credit Suisse
Money
Nicméně akcionáři UBS na valné hromadě vyjadřovali frustraci z toho, že jsou drženi v nejistotě, jeden z nich to podle Reuters označil za urážku. Někteří také projevili obavy z potenciální ztráty pracovních míst a z nepříznivého dopadu nové obří banky na konkurenci.
Nespokojenost zavládla už na úterní valné hromadě Credit Suisse. Její akcionáři vyjadřovali smutek a rozhořčení z toho, že kvůli problémům Credit Suisse přišli o úspory, a zlobili se na vedení, že dovedlo banku na pokraj kolapsu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.