Akciové rally EDF je konec. Obchodování je přerušeno, dokud vláda neupřesní podmínky znárodnění

Obchodování s akciemi energetické společnosti EDF je podle zdroje agentury Reuters z ministerstva financí přerušeno.
O pozastavení obchodování požádala firma, kterou chce převzít stát. EDF chce obchodování obnovit až poté, co vláda vysvětlí, jak by měl proces znárodnění vypadat.
„Po oznámení premiéra a po výměně názorů s francouzským úřadem pro finanční trhy požádala společnost EDF SA o pozastavení obchodování se svými majetkovými cennými papíry až do odvolání,” uvedla EDF. „Společnost nebude na toto téma dále komunikovat, dokud francouzský stát nezveřejní tiskovou zprávu,” dodala firma.
Francouzský stát nyní vlastní 84procentní podíl v energetické společnosti EDF. K jejímu plnému ovládnutí bude muset zvolit buďto výkup akcií za cenu s pořádnou prémií pro stávající investory, nebo znárodnění, což je však časově náročné a politicky problematické.
Účet za zestátnění EDF? Francouzská vláda si musí připravit až 200 miliard korun
Zprávy z firem
Francouzská vláda, která už v EDF vlastní 84 procent, minulý týden oznámila, že společnost plně znárodní. Chce získat větší kontrolu nad reorganizací zadlužené skupiny v době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí. Dnes vláda sdělila, že další podrobnosti zveřejní nejpozději 19. července ráno.
Dva zdroje Reuters dříve uvedly, že vláda je za zisk plné kontroly nad energetickým gigantem připravena zaplatit více než osm miliard eur (194 miliard korun). Jeden zdroj Reuters sdělil, že náklady na nákup zbývajících 16 procent podílu, který francouzský stát ještě v EDF nevlastní, by se mohly přiblížit až deseti miliardám eur, pokud se do nich započítají nesplacené konvertibilní dluhopisy a prémie k aktuálním tržním cenám.
Akcie francouzské energetické společnosti EDF rostou po zprávě, že stát za ně zaplatí osm až deset miliard eur (197 až 246 miliard korun). Jak je možné, že akcie ČEZ po oznámení stejného záměru klesly?
Francie znárodní EDF, akcie firmy letí vzhůru. Proč se ČEZ při podobném záměru propadl?
Zprávy z firem
Německý stát by mohl v Uniperu převzít více než 30procentní podíl. Vláda se totiž obává o úvěrový rating této energetické společnosti, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu. Uvedl to hospodářský deník Handelsblatt.
Německo následuje Francii. Stát se chystá převzít třetinu energetické společnosti Uniper
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.