Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Akční ceny základních potravin klesají, nejvíc u vajec. Pivo stojí stejně, brambory o polovinu víc

Vejce, ilustrační foto
Pixabay
 nst
nst

Nákupem potravin v akci jde ušetřit i třetina výdajů. To je závěr červencového srovnání cen 13 vybraných základních potravin ze slevových letáků, který provedla Česká distribuční, jež je největším distributorem akčních letáků v České republice. Vejce oproti cenám ze začátku letošního roku zlevnila o 35 procent. Naopak kilogram brambor zdražil o více než polovinu. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 29 procent.

„Akční ceny základních potravin klesají, v některých případech dokonce výrazně. Za stejný nákup bychom oproti únoru zaplatili o 100 korun méně (13 procent). Největší pokles pozorujeme u vajec, která zlevnila o více než třetinu, mléko nebo vepřová pečeně jsou levnější o 25 procent. Při nákupu jablek nebo brambor naopak musíme počítat s vyššími cenami,“ říká obchodní ředitel společnosti Česká distribuční Jaroslav Staněk s tím, že sledováním akčních letáků mohou domácnosti za nákup základních potravin ušetřit bezmála třetinu výdajů.

K nákupu v akcích domácnosti vyzýval opakovaně i bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáše Prouzy se v Česku ve slevách prodá zhruba 60 procent potravin.

Peníze, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Inflace v Česku konečně padá. Vláda na tom má jen malou zásluhu

Inflace se po 11 měsících v červnu vrátila na jednocifernou úroveň. A už v příštím roce se bude pohybovat kolem hodnoty inflačního cíle ČNB. Fialova vláda tak ještě do voleb bude moci vyhlásit, že inflaci porazila, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Levnější vejce, mléko i maso

Zatímco v únoru stálo balení deseti vajec velikosti M průměrně 50 korun, nyní je to 32 korun, což je ale stále o 10 korun více než v lednu 2022. Levnější než letos v únoru je i polotučné mléko (o pět korun za litr) i vepřová pečeně (o 44 korun za kilo). Levnější je rovněž sýr eidam (o 35 korun za kilo) či kmínový chléb (o pět korun za kilo). Mírnou úsporu lze očekávat při nákupu cukru nebo mouky. Akční ceny másla, piva nebo bílého pšeničného pečiva zůstaly oproti únoru prakticky beze změny.

Ze třinácti zkoumaných položek vzrostly v červenci akčních ceny pouze u třech z nich. Nejvýraznější zdražení se týká brambor, kilogram je oproti únoru dražší o 7 korun (55 procent). Dražší jsou také jablka, a to o pětinu. Zanedbatelně pak rostla cena bílého jogurtu, a to v řádu jedné koruny za 150 g.

Inflace v Česku v červnu po roce a půl klesla pod deset procent

AKTUALIZOVÁNO: A je to tady. Inflace v Česku po roce a půl klesla pod deset procent

Inflace v Česku v červnu klesla na 9,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Pod deseti procenty byla inflace v Česku naposledy v lednu 2022, kdy činila 9,9 procenta.

Přečíst článek

Meziroční inflace u potravin podle ČSÚ byla v červnu 12 procent. V lednu byla téměř 25 procent. Ceny řady potravin jsou i přes postupně zpomalující inflaci stále vyšší, než byly loni ještě před začátkem války na Ukrajině. Lednová analýza České distribuční uvedla, že za nákup 13 sledovaných položek lidé zaplatili přes 817 korun, zatímco v lednu 2022 to bylo 610 korun. Je to zhruba o 75 korun méně, než zaplatí za celý nákup nyní. 

Česká distribuční

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Vejce, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: „Vaječná krize“ v USA nutí Trumpa vzít zavděk vejci z Evropy

Přečíst článek
Doporučujeme