Irové jako první na světě zavedou varovné etikety na alkoholu. Naštvali tím nejen Italy
Irsko se patrně stane první zemí na světě, která po vzoru varovných nápisů na cigaretových krabičkách zavede povinnost výrobců mít na lahvích s alkoholem podobná varování o škodlivosti alkoholu na lidské zdraví. Platit začne od roku 2026, uvedla BBC. Opatření vyvolalo nelibost výrobců i tradičních zemí vyrábějící alkoholové nápoje.
Irská republika se má stát první zemí na světě, která zavede zdravotní varování na alkoholických výrobcích. Stephen Donnelly, irský ministr zdravotnictví, podepsal nové předpisy, které vstoupí v platnost až v roce 2026. Irsko již jedno podobné prvenství, co se týče ochrany zdraví, má - v roce 2004 bylo také první zemí, která zakázala kouření na uzavřených veřejných místech, včetně restaurací, hospod a barů.
Označení bude spotřebitele varovat před riziky pití alkoholu a také uvádět kalorický obsah produktu, uvedla BBC. Ženy budou varovány před nebezpečím pití během těhotenství a obě pohlaví také před riziky onemocnění jater a smrtelných variant rakoviny.
Vláda navrhuje, aby daň z přidané hodnoty (DPH) nově měla dvě sazby místo nynějších tří. Více chce zdanit alkohol nebo tabák. Zlevnit naopak chce potraviny, bydlení a zdravotnické prostředky.. V úvodním projevu při představování vládního konsolidačního balíčku a důchodové reformy to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). I když se některé daně zvýší, kabinet se soustředil na to, aby dopady na občany byly co nejnižší, uvedl. Vláda chce více zdanit tabák a alkohol. A zlevnit potraviny, bydlení a léky
Politika
„Vítám, že jsme první zemí na světě, která učinila tento krok a zavedla komplexní zdravotní značení alkoholických výrobků. Těším se na další země, které budou následovat náš příklad," prohlásil Donnelly.
Nevole u Italů a výrobců alkoholu
Irské plány ale vzbudily nevoli tradičních zemí vyrábějících alkohol. V lednu italský velvyslanec v Irsku Ruggero Corrias řekl irské televizi RTÉ, že plány jsou „zcela nepřiměřené“. Výroba vína je stále v Itálii hlavním exportním odvětvím.
Obliba točeného piva klesá. Zatímco v roce 2009 se v českých hospodách a restauracích vypila téměř polovina celorepublikové spotřeby, loni to bylo jen 31 procent. A plánované změny DPH na tomu rozhodně neprospějí. Češi loni vypili 136 litrů piva na hlavu. Na točené si už zajdou jen svátečně. A bude hůř
Zprávy z firem
„Na samotných varováních není nic špatného. Jde o to, že varování by měla být přiměřená a v tomto případě, protože mluvíme o víně, je tvrzení, že pití vína způsobuje onemocnění jater, naprosto nepřiměřené," uvedl Corrias.
Proti opatření se postavili šéfové nápojového průmyslu po celém světě, ale schválily ho regulační orgány EU a WTO, upozornil server Politico.eu.
Zájem o alkoholické nápoje u příležitosti akce Suchej únor, která vyzývá k abstinenci po celý měsíc, v obchodech zpravidla výrazněji neklesl. Letos poptávka po alkoholu u některých prodejců naopak mírně vzrostla. Vyplývá to z informací obchodů s potravinami, prodeje alkoholu ovlivňuje spíše počasí a svátky.Suchej únor selhal, prodej alkoholu někde meziročně stoupl
Enjoy
Hlavní irský lobbista pro nápojový průmysl, asociace zastupující výrobce alkoholových nápojů Drinks Ireland, varoval, že přinejmenším někteří výrobci vína a jiných alkoholických nápojů v EU pravděpodobně přestanou zásobovat irské maloobchodníky. „Nebudou vyrábět zboží s obalem jen pro irský trh," uvedla asociace pro server Politico.eu.
Naopak zástupci iniciativ bojujících proti alkoholismu plány irské vlády vítají. „Toto opatření určitým způsobem zajišťuje informování spotřebitelů o některých rizicích alkoholu," řekla BBC generální ředitelka Alcohol Action Ireland Sheila Gilheanyová.
Investice do luxusního a vzácného alkoholu lákají v poslední době mnohé sběratele. Jeden z nich koupil na aukci prestižní síně Sotheby´s mimořádně vzácnou láhev whisky Macallan, jednu ze dvou na světě, za čtvrt milionu dolarů (asi 5,56 milionu korun). Čím je tak vzácná?Panák whisky za 370 tisíc? Sběratel koupil vzácnou láhev značky Macallan, jednu ze dvou na světě
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.