Američané nemají peníze na studia svých dětí. Nestačí ani miliony

Americkou střední třídu drtí prudce rostoucí náklady na studium elitních vysokých škol. A tyto školy se samy ocitají pod tlakem útoků Trumpovy administrativy kvůli federálnímu financování.
Harvard, MIT a University of Pennsylvania v posledních měsících rozšířily okruh studentů, kteří mají nárok na bezplatnou výuku, na ty z rodin, které vydělávají až 200 tisíc dolarů. Očekává se, že další instituce s robustními dotacemi budou následovat, protože miliony lidí se snaží splácet studentské půjčky a školy se potýkají s rostoucím odporem k tomu, jak drahé je získat titul.
Nové hodnoty podpory, které vstoupí v platnost pro školní rok 2025-26, nejsou náhodné. Analýza údajů o finanční pomoci od padesátky vybraných vysokých škol podle agentury Bloomberg ukazuje, že v mnoha případech rodiny ze střední třídy, definované příjmy mezi 100 a 300 tisíci dolary, vydělávají příliš mnoho na to, aby se kvalifikovaly pro pomoc, ale příliš málo na to, aby si mohly vysokou školu dovolit zaplatit.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu, uvedla agentura Reuters.
Pohroma pro další univerzitu. Trump zmrazil peníze Harvardu
Money
„Systém finanční pomoci ignoruje realitu finanční situace mnoha lidí,“ řekl pro Bloomberg Ayush Natarajan, který byl v roce 2024 přijat na University of Southern California s ročním školným 99 000 dolarů. "Podívají se na to, zda máte nízký příjem nebo jste extrémně bohatí, a vynechají všechny mezi tím," říká.
Přihláška na vysokou školu je pro americké rodiny nervy drásající proces . Studenti se stresují kvůli přijímačkám na špičkové školy. A pro rodiče je tu stále se zvyšující účet, který nyní na některých univerzitách činí 100 tisíc dolarů ročně. Kvůli tomu je vysokoškolské vzdělání jedním z největších výdajů rodin.
Rodiče a děti i letos narazili do přijímačkové zdi v Praze, Brně a dalších velkých městech. Testy Cermatu spolu s dlouhodobě nedostatečnou kapacitou všeobecných středních škol jsou obrovskou ostudou této země a opravdovým zločinem na mladé generaci. Česko nemá jiné zdroje, než ty lidské (žádné zázračné suroviny tady neobjevíme), marníme je a dětem strašně ubližujeme.
David Ondráčka: Děti, zkuste to příští život aneb Přijímačkový masakr je tady zase
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.