Americká banka JPMorgan zvýšila zisk o 67 procent, vyšší zisk má i Wells Fargo

Americká investiční banka JPMorgan Chase & Co zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 67 procent na 14,47 miliardy dolarů (zhruba 307 miliard korun). Vydělala více na úrocích z úvěrů a těžila z převzetí banky First Republic. Největší americká banka to uvedla ve svém sdělení. Vyšší zisk má díky příjmům z úroků i konkurenční banka Wells Fargo, zatímco zisk banky Citigroup kvůli slabší obchodní činnosti klesl. Hospodářské výsledky největších amerických bank zahajují výsledkovou sezonu pro druhý kvartál.
Výnosy se zvýšily o více než třetinu
Banka JPMorgan Chase odkoupila většinu aktiv zkrachovalé First Republic Bank díky květnové dohodě podporované vládou. Posílilo to její čistý úrokový výnos, což je rozdíl mezi tím, co banky vydělávají na úvěrech a co vyplácejí na úrocích u vkladů. Tento výnos vzrostl o 21,9 miliardy dolarů, což je o 44 procent, respektive o 38 procent bez započtení podílu First Republic. JPMorgan uvedla, že letos očekává čistý úrokový výnos kolem 87 miliard dolarů.
Výnosy se zvýšily o více než třetinu na 41,3 miliardy dolarů, což byl rychlejší růst než na začátku roku. Zisk i výnosy překonaly odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Wells Fargo pak v období od dubna do června zvýšila zisk o 57 procent na 4,94 miliardy dolarů. Čtvrtá největší americká banka zvýšila prognózu čistého úrokového výnosu na letošní rok, její akcie na výsledky hospodaření zareagovaly růstem téměř o čtyři procenta.
Wells Fargo si vyčlenila ve druhém čtvrtletí do rezervy na úvěrové ztráty 1,71 miliardy dolarů. Loni touto dobou to bylo 580 milionů dolarů.
Bance Citigroup ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 36 procent na 4,6 miliardy dolarů. Dařilo se sice osobnímu bankovnictví a správě majetku, ale slabší byly příjmy z obchodní činnosti. Výnosy činily 19,44 miliardy dolarů a spolu se ziskem překonaly odhady analytiků. Akcie Citigroup díky tomu zpevnily.
Americké banky hromadí finanční prostředky, aby se připravily na to, že spotřebitelé nebudou splácet úvěry v důsledku zhoršení stavu hospodářství. Obavy o zdraví ekonomiky zesílily začátkem tohoto roku, protože kolaps tří regionálních bank způsobil turbulence v bankovním odvětví a volání po přísnější regulaci.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.