Americká ekonomika klesla, domácí poptávka ale zůstává vysoká
Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v ročním přepočtu o 1,4 procenta. Ve své předběžné zprávě to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Je to překvapivý výsledek a znamená to první pokles od roku 2020, kdy na ekonomiku nepříznivě dolehla pandemie. I tentokrát k propadu přispěly nové případy nákazy covidem-19. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil v ročním přepočtu o 6,9 procenta.
Ministerstvo uvedlo, že se v prvním čtvrtletí snížil vývoz i například výdaje vlády. Zvýšil se naopak dovoz. V relativně dobré kondici jsou ale spotřebitelé, kteří v prvním čtvrtletí dál utráceli, stejně jako firmy.
Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že růst ekonomiky zpomalí na 1,1 procenta. Jejich odhady se ale značně lišily - ten nejoptimističtější počítal s růstem o 2,6 procenta, nejpesimističtější naopak s propadem o 1,4 procenta.
Čerstvá statistika ale podle analytiků vykresluje zavádějící obraz celkového stavu ekonomiky, protože domácí poptávka vykazuje solidní odolnost. Výrazně se také zvýšil objem firemních investic do nového vybavení.
Vzhledem k vysoké inflaci se americká centrální banka (Fed) chystá pokračovat ve zvyšování základní úrokové sazby. Ta je nyní v pásmu 0,25 až 0,50 procenta, ale šéf centrální banky Jerome Powell už avizoval, že bude nutné tempo zvyšování urychlit. Analytici proto očekávají, že příští týden se základní úrok zvýší o 50 bazických bodů, tedy do pásma 0,75 až 1,00 procenta.
Potraviny jsou ve Spojených státech dražší než v Evropě dlouhodobě, ale nyní budou muset Američané sáhnout ještě hlouběji do kapsy. Reportáž: Američané přestávají mít peníze na jídlo. Stále víc jich musí spoléhat na potravinové banky
Money
Vysoké devizové rezervy České národní banky jsou skvělý nástroj, jak udržovat kurz na současné výši navzdory razantní inflaci. Potvrdili to ekonomové na konferenci Quo vadis, CZK?, kterou pořádala investiční společnost EMUN a jejíž mediálním partnerem byl byznysový server newstream.cz. Dlouhodobé držení eur však začíná mít i negativní dopady. „Koruna se kvůli tomu chová maniodepresivně a ČNB stojí velké úsilí ji kočírovat,“ uvedl jeden ze speakerů konference a přední český odborník na měny Petr Krčil z Art of Finance.Korunu nečeká růžová budoucnost, shodují se ekonomové. ČNB se zapotí
Money
Polsko, Bulharsko přichází o ruský plyn. Další na řadě je pravděpodobně Itálie. Pokud se celá EU odpojí od ruského plynu, bude litr benzinu či nafty v Česku stát minimálně 60 korun.Lukáš Kovanda: Připravte se, plná nádrž může stát nehorázný balík
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.