Americká ekonomika překvapivě zrychlila růst. Díky investicím, ne spotřebě

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila růst na 2,4 procenta z dvouprocentního tempa v prvním čtvrtletí. Ve svém rychlém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Je to překvapivý výsledek, analytici očekávali naopak zpomalení tempa. Většinou růst odhadovali na 1,8 procenta.
Americká centrální banka (Fed) ve snaze bojovat s inflací více než rok zvyšovala základní úrokové sazby. Tento týden zvýšila základní úrok do pásma 5,25 až 5,50 procenta, což je maximum za 22 let. Růst za druhé čtvrtletí tak naznačuje, že ekonomika vyšším nákladům na úvěry odolává.
Tempo růstu výdajů spotřebitelů nicméně polevilo na 1,6 procenta z ročního tempa 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. To je zřejmě právě dopad vyšších úrokových sazeb, uvedla agentura AP. Tempo růstu firemních investic, stejně jako výdajů státních i místních vlád, ale zrychlilo.
Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil odhad růstu globální ekonomiky na letošní rok. Nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší o tři procenta.
MMF: Globální ekonomika se zotavuje jen pozvolna, problém je inflace
Money
Drahé úvěry
Soustavné zvyšování úrokových sazeb už si vybralo daň v podobě vysokých nákladů na úvěry. To se promítá do širší ekonomiky, protože firmám se prodražuje financování a také spotřebitelé mají dražší úvěry, včetně hypoték nebo pojištění auta.
K překvapivě silnému hospodářskému růstu ve druhém čtvrtletí přispěl také odolný trh práce, díky čemuž lidé nadále utrácejí. Pokud i firmy budou ochotny dál investovat alespoň dosavadním tempem, pak je podle analytiků pravděpodobné, že se americká ekonomika vyhne recesi.
Po měsících cenového poklesu nyní hrozí výrazné zdražení pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Benzín v uplynulém týdnu zdražil o 13 haléřů na úroveň 37,52 koruny za litr a nafta o 16 haléřů na 32,74 koruny za litr. To však bylo patrně jen „zahřívací kolo“, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Řidičům hrozí výrazné zdražení pohonných hmot. Riziko umocňuje včerejší rozhodnutí Fedu
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.