Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ekonomika USA vytvořila více pracovních míst. Cena ropy v reakci klesla

prezident USA Joe Biden
profimedia.cz

Americká ekonomika v listopadu vytvořila zhruba 263 tisíc pracovních míst, což je více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti v největším hospodářství světa pak zůstala na 3,7 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo práce.

Američtí zaměstnavatelé minulý měsíc navzdory vysoké inflaci a pomalému růstu ekonomiky nabírali nové zaměstnance, což je podle analytiků známka odolnosti vůči razantnímu zvyšování úrokových sazeb v USA.

Spolu s přijímání nových zaměstnanců se zvyšují i mzdy. V listopadu se průměrná hodinová mzda meziročně zvýšila o 5,1 procenta. To by mohlo zkomplikovat snahy americké centrální banky (Fed) o omezení inflace. Šéf Fedu Jerome Powell tento týden zdůraznil, že zaměstnanost a mzdy rostou příliš rychle na to, aby Fed mohl rychle zpomalit inflaci.

Americký dolar a výnosy z dluhopisů americké vlády po zveřejnění dnešní statistiky prudce posílily. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si připisoval přes půl procenta na 105,37 bodu. Před zveřejněním statistiky o vývoji na trhu práce oslaboval.

Chmurný výhled pro Teslu. Její podíl na americkém trhu klesne během pár let čtyřnásobně, říká S&P

Chmurný výhled pro Teslu. Její podíl na trhu klesne během pár let čtyřnásobně, říká S&P

Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech. Její tržní podíl se však snižuje, protože konkurenti uvádějí na trh čím dál více cenově dostupnějších modelů. Vyplývá to ze zprávy společnosti S&P Global Mobility. V letošních prvních třech čtvrtletích se podíl Tesly na trhu s elektromobily v USA podle této zprávy snížil na 65 procent ze 71 procent před rokem a ze 79 procent v roce 2020. S&P předpokládá, že do roku 2025 se tento podíl propadne na méně než 20 procent.

Přečíst článek

Ropa reagovala poklesem

Ceny ropy na světových trzích se dopoledne zvyšovaly v očekávaní, že chystané omezení dovozu ruské ropy do Evropské unie zvýší poptávku. Odpoledne ale ropa zisky odevzdala po příznivé statistice ze Spojených států, která podle analytiků ukázala, že americký trh práce zůstává silný a že centrální banka (Fed) zatím nemá prostor k výraznějšímu zpomalení tempa zvyšování úrokových sazeb.

Severomořská ropa Brent se prodávala za 86,20 dolarů (2006 korun) a proti předchozímu závěru vykazovala pokles o 0,3 procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v lednu se obchodovala přibližně za 80,60 dolarů (1866 korun) a ztrácela zhruba 0,1 procenta.

K rannímu růstu cen přispěly i známky uvolňování protipandemických restrikcí v Číně, což by znamenalo zvýšení poptávky po palivech. Čína je druhou největší ekonomikou světa, prosazuje ale nulovou toleranci vůči covidu-19. Nařízená omezení pak zpomalují ekonomiku a s tím i poptávku po ropě a ropných produktech. Analytici ale varují, že významný posun v dosavadní politice nelze v Číně pravděpodobně očekávat ještě několik měsíců.

Bývalý americký prezident Donald Trump

Lid promluvil. Twitter odblokoval účet bývalého amerického prezidenta Trumpa

Uživatelé twitteru se v anketě nového majitele internetové platformy Elona Muska těsnou většinou vyslovili pro obnovení twitterového účtu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Musk vzápětí po ukončení hlasování oznámil, že účet exprezidenta a miliardáře bude obnoven. Tak se i stalo, ale Trump v sobotu prohlásil, že nemá zájem se na twitter vracet.

Přečíst článek

Obchodníci sledují i jednání evropských vlád, které zatím nestanovily cenový strop na ruskou ropu, jejíž dovoz do EU po moři se od pondělí chystají zakázat. Podle diplomatů, na které se odvolává agentura Reuters, vlády zemí EU předběžně pracují se stropem 60 dolarů (1399 korun) za barel. Návrh počítá i s mechanismem, který zaručí, že strop neustále bude alespoň pět procent pod tržní cenou. Zatím ale pořád chybí oficiální schválení návrhu.

Ropná společnost Chevron, ilustrační foto

Američané budou opět těžit ropu ve Venezuele

Těžařský Chevron se na základě nové licence vrací na svá ropná pole ve Venezuele. Zatím na šest měsíců a možná i méně, pokud zkrachují jednání venezuelské vlády a opozice o pořádání svobodných voleb.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme