Zlatá víza skončila, Američané jdou z Portugalska domů
V posledních třech letech bylo Portugalsko zemí zaslíbenou pro americké expaty. Romanci je však konec, napsala agentura Bloomberg. Důvodem je únorové zrušení udělování zlatých víz pro zahraniční experty i prudký růst cen nemovitostí a nájmů.
Mnoho Američanů se v posledních třech covidových letech zamilovalo do Portugalska. Země na Iberském poloostrově nabízela levné nemovitosti, míle krásného mořského pobřeží a úlevu od americké politiky rozdělující národ v době, kdy vzkvétala práce na dálku. Nyní se opět prosadila realita – a líbánky jsou u konce, napsal Bloomberg.
Evropská unie chce skoncovat s takzvanými zlatými vízy, která členské země nabízejí mimoevropským „investorům“. V řadě zemí to v praxi znamená trvalý pobyt a cestu k občanství pro každého, kdo si koupí dostatečně drahou nemovitost. Zatím udělování zlatých víz zůstává na jednotlivých státech unie. Brusel chce zarazit obchodování se zlatými vízy. Cesta Číňanů k občanství v EU vede skrz nemovitosti
Money
Mnozí z Američanů, kteří nyní Portugalsko opouští, říkají, že život v jihoevropské zemi nesplnil jejich očekávání. Důvodem jsou jazykové bariéry, byrokracie úřadů i náklady na bydlení, které výrazně stouply právě kvůli přílivu zahraničních expatů a investic.
Sbohem, zlatá víza
Země také ztrácí přitažlivost pro nové zájemce o život v Portugalsku poté, co tamní vláda v únoru zrušila program zlatých víz. Výsledkem je snížení počtu cizinců, nejen z USA, kteří chtějí do Portugalska přesídlit. Mezinárodní rezidenční program Get Golden Visa zaznamenal v prvním čtvrtletí 37procentní pokles v počtu dotazů od Američanů na jejich nabízené portugalské programy a 18procentní pokles počtu všech expatů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Američané hledají v Evropě životní styl, který si na druhé straně Atlantiku nemohou dovolit. Na jihu Evropy je pro ně levno. Prodeje nemovitostí Američanům v Portugalsku, Španělsku i Řecku jdou nahoru, stejně jako - k nelibosti místních - ceny realit. Vysněný život za oceánem. Ale v opačném směru - Američané skupují domy na jihu Evropy
Reality
„Lidé, kteří se minulou zimu ptali na stěhování do Portugalska, to z větší části neudělali,“ řekl David McNeill, zakladatel poradenské společnosti Expat Empire.
Jde o významnou změnu. Když se během pandemie prosadila revoluce v podobě home office a tedy práce na dálku odkudkoli, Portugalsko lákalo cizince svým programem pro ziskaní rezidenčního statusu a zahraničních investic. Začalo nabízet zlatá víza pro digitální nomády a daňové úlevy v podobě paušální 20procentní daně z příjmu pro profesionály z vybraných oborů po dobu 10 let pobytu a žádnou daň ze zahraničních příjmů expatů.
Nemovitosti v zahraničí lákají kvůli ceně čím dál více Čechů. Chaty a chalupy totiž vyjdou v některých tuzemských lokalitách dráž než ve Španělsku nebo Itálii. Levně si jde koupit rodinný dům i v některých tuzemských regionech. „Především na východě ČR, na hranicích se Slovenskem cena rodinných domů klesla o 20 procent,“ říká ředitel sítě realitních kanceláří Century 21 Tomáš Jelínek.Ředitel Century 21: Chata na Mácháči vyjde dráž než ve Španělsku
Reality
Počet zahraničních rezidentů v posledních letech proto vzrostl na historické maximum ve výši téměř 700 tisíc a počet Američanů se podle oficiálních statistik mezi lety 2018 a 2022 více než ztrojnásobil na téměř deset tisíc.
Napětí na realitním trhu
Příliv nových obyvatel ale napnul nabídku bydlení v Portugalsku. Ceny domů v roce 2022 vyskočily o 19 procent, což je největší roční narust od roku 1991. A průměrné nájemné loni také prudce vzrostlo, podle realitního webu Idealista se například v Lisabonu meziročně zvýšilo o 43 procent na 1693 eur (asi 40 tisíc korun) měsíčně. To začalo odrazovat cizince, z nichž mnozí si nemohou dovolit vlastní nemovitosti ve svých domovských zemích a hledali levnější možnosti bydlení a života, například po odchodu do důchodu.
Životní úroveň v Česku se loni vůči evropskému průměru relativně snížila. Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele v paritě kupní síly se snížil o dva procentní body na 91 procent průměru Evropské unie. Česko tak je na úrovni Slovinska, mírně zaostává za Itálií (95 procent) a Maltou (96 procent) a naopak je nad Španělskem (84 procent) či Portugalskem (74 procent). Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2022.Češi se loni měli pod průměrem EU, ale lépe než Španělé či Portugalci
Money
Zvýšené ceny na realitním portugalském trhu a nedostupnost bydlení navíc vyvolaly hněv samotných Portugalců, načež vláda v únoru zareagovala právě zrušením programu zlatých víz, aby zpomalila příliv zahraničních peněz a cizinců. Program přitom přinesl od svého spuštění v roce 2012 do státní pokladny sedm miliard eur. Jen v loňském roce bylo Američanům uděleno 216 zlatých víz, čímž podle statistik přistěhovalectví předčili Číňany jako největší příjemci zlatých víz v Portugalsku.
Portugalsko, kam se řada cizinců odstěhovala kvůli nulovým daním na kryptoměny, navíc chystá zdanění digitálních aktiv, pokud je uživatelé drží kratší dobu než rok.
Influenceři, youtubeři či hráči elektronických sportů: Andorra láká díky svému výhodnému daňovému systému a příznivým životním podmínkám lidi, kteří si vydělávají aktivitami na internetu. Cílem tohoto malého knížectví v Pyrenejích je stát se místem, kde se daří internetovým profesím, píše agentura AFP.Dubaji roste konkurence. Andorra se stává novým daňovým rájem pro digitální nomády
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.