Americký finančník chce koupit Nord Stream 2 a pomoct tím k ukončení války

Finančník Stephen Lynch z Miami na Floridě v tichosti projevil zájem koupit poškozený plynovod Nord Stream 2.
Domnívá se, že pokud bude v amerických rukou, usnadní to jednání s Ruskem o konci války na Ukrajině a dlouhodobě poslouží americkým zájmům, uvádí The Wall Street Journal (WSJ). Lynch požádal vládu Spojených států, aby mu umožnila ucházet se o potrubí, pokud se při konkurzním řízení ve Švýcarsku dostane do dražby. Plynovod byl za dosud nevyjasněných okolností poškozen před dvěma lety.
„Pointa je následující: Je to příležitost, která se naskytne jednou za generaci, aby Američané a Evropané měli kontrolu nad evropskými dodávkami energií po zbytek éry fosilních paliv,“ uvedl finančník.
Obchodování v Moskvě
Lynch strávil dvě desetiletí obchodováním v Moskvě a nyní výrazně přispěl na prezidentskou kampaň Donalda Trumpa. V minulosti řekl, že chce být nejbohatším mužem, o kterém kdy někdo slyšel.
Plynovod dlouhý přes 1200 kilometrů vede z Ruska do Německa a propojuje rozsáhlá plynová naleziště s Evropou. Dokončen byl před ruskou invazí na Ukrajinu, která začala v únoru 2022, ale nikdy nebyl uveden do komerčního provozu. Vlastní jej dceřiná společnost ruského státního gigantu Gazprom, jehož součást vyhlásila ve Švýcarsku několik dní po invazi bankrot. Podmořské exploze v září 2022 poškodily jednu ze dvou větví plynovodu. Druhá je sice nepoškozená, ale nepoužívá se.
Lynch v únoru požádal americké ministerstvo financí o licenci. Podle WSJ to vyplývá z dopisu, který napsali jeho právníci ze společnosti WilmerHale. Licence by finančníkovi umožnila vyjednávat o plynovodu se subjekty, na které se v současnosti vztahují americké sankce.
O nutnosti ekonomické transformace a rozvoji nového průmyslu slýcháme často, od teorie k praxi ovšem vede dlouhá cesta. Své o tom ví skupina TTC, pod jejímž patronátem teď vzniká nový inovační ekosystém BRAIN CONNECT Prague financovaný z komerčních prostředků. Jeho cílem je propojení inovativních firem, startupů, univerzit a dalších aktérů. Kromě samotného ekosystému pak v pražských Malešicích postupně vznikne technologický park, který firmám nabídne potřebné zázemí včetně laboratoří nebo výrobních prostor.
Malešice jako české Silicon Valley. Skupina TTC má velké plány
Zprávy z firem
Zvolený prezident Spojených států Donald Trump v předvolební kampani prohlásil, že Evropa zaplatí vysokou cenu za to, že „nekupuje dostatek amerického exportu“. Příští měsíce ukážou, jak oprávněné jsou obavy z vysokých cel na dovoz z Evropské unie. I Evropané ale mají pro obchodní jednání v rukou trumf, který by mohl hrozby obchodní války mezi spojenci na obou březích Atlantiku minimálně výrazně zmírnit. Je jím zemní plyn, píše ve své analýze Jan Žižka z Export.cz.
Trump hrozí EU obchodní válkou. Plyn je trumf v rukou Evropy
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.