Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Amerikou se šíří veganství, i díky celebritám. Prodej „zelené” slaniny roste

Veganská alternativa vyrobená z mycelia.
Atlastfood.co
Petra Nehasilová

Americký trh začínají dobývat značky nabízející veganskou alternativu tradiční slaniny. Za rok 2020 se jí prodalo za 267 milionů dolarů, což je ve srovnání s rokem 2019 o 20 procent víc.

Reklama

Jedním z mnoha důvodů tohoto nárůstu je podle serveru Bloomberg fakt, že se na trhu objevuje čím dál více producentů, kteří rostlinnou variantu slaniny nabízí. Například start-upová společnost Hooray Foods ze San Franciska k její výrobě využívá kokosový olej, rýžovou mouku a tapiokový škrob. A výsledný produkt je chuťově velmi blízko tradiční slanině.

Japonský producent superpotravin Prime Roots ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Berkeley přišel už v roce 2017 na trh s rostlinnou náhražkou slaniny vyrobenou fermentací obiloviny houbou koji. Chuťově nejvěrohodnější je pak podle Bloombergu produkt MyBacon od firmy Atlast Food, který je vyroben z mycelia (shluk vzájemně propletených vláken, typických například pro houby - pozn. red.)

Antonio Sandev velí kuchyni.

Poznávejte chutě světa: Tentokrát se vydejte za Středomořím do centra Prahy

Denně čerstvá ryba, pljeskavica nebo burek. Kousek Balkánu můžete ochutnat v Bistru Antonia Sandeva na Skořepce. Navíc za velmi příjemné ceny.

Přečíst článek

Etické aspekty chovu

Společnosti nabízející alternativu k masové slanině rovněž přitahují stále zajímavější investice. Na rozvoji odvětví se velkým dílem podílí i mnohé celebrity. Třeba představitel nezdolného Ironmana americký herec Robert Downey Jr. „Máte-li rádi slaninu a zároveň planetu, pak je pro vás Atlast jasnou volbou,“ komentoval herec svoji investici do firmy.

Reklama

Prostřednictvím Downey's Footprint Coalition, kterou založil spolu se svojí manželkou Susan a dalšími investory v červnu 2019, už do ekologických projektů investoval 10 milionů dolarů.

Zmiňovaný Atlast Food, který vsadil při výrobě na mycelium, se díky revolučnímu objevu probojoval do semifinále soutěže Feed the Next Billion. Tu pořádá nezisková organizace Xprize a jak už její název napovídá, jejím účelem je ocenit ty inovátory, kteří najdou cestu „jak nakrmit další miliardu lidí”. Rozpočet soutěže je víc než stědrý - 15 milionů dolarů. 

K nárůstu poptávky po rostlinných alternativách masa vedla mimo jiné i kauza z letošního května, která odhalila negativní detaily při zpracování hovězího masa. „Lidé začínají čím dál tím častěji přemýšlet o etice a humánnosti průmyslového chovu zvířat,” říká Jeff Crumpton ze společnosti Spins, která sbírá data maloobchodu s přírodními a organickými produkty.

Netflix, ilustrační foto

Analýza: Hry jsou pro Netflix nezbytností

Globální televize Netflix údajně zvažuje vstup do herního byznysu. Slovo "údajně" si ale škrtněte. Pro Netflix jsou hry nezbytností. A pořádně se u toho zapotí.

Přečíst článek

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Miliardáři na táboře v Sun Valley: řešily se nákupy, bitcoin i rafting

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos a další těžkotonážní jména dnes odjíždějí z prázdninového pobytu v Idahu. Teprve se uvidí, které nové akvizice z toho vyplynou.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Limit 24 kilo masa na osobu ročně, předpovídá Saxo Bank

Zlato za tři tisíce dolarů a 24 kilo masa na hlavu. To jsou šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2023

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme