Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Analytici: Prosincová inflace poskočila až na 6,6 procenta. A bude hůř

účty, ilustrační foto
Pixabay

Meziroční inflace se v prosinci přehoupla přes listopadových šest procent na asi 6,6 procenta, odhadují v anketě oslovení analytici. Tomu odpovídá průměrná míra inflace za celý loňský rok 3,8 procenta. Je tak nejvyšší od roku 2008.

Tahounem růstu na konci roku byly podle analytiků oslovených ČTK ceny potravin a bydlení. Růst byl ale podle ekonomů znatelný napříč téměř celým spotřebním košem. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci ve středu 12. ledna.

„Po jen mírném zvýšení v listopadu, tlumeném prominutím DPH na energie, se tak meziroční inflace zřejmě vrátila na strmě rostoucí trajektorii. Motorem zvýšení inflace v prosinci byly s největší pravděpodobností ceny potravin, které doposud za většinou ostatních položek ve spotřebním koši svým růstem zaostávaly. Na zvýšení meziroční inflace se zřejmě také opět významně podílely náklady vlastnického bydlení a po listopadové pauze i ceny elektřiny a plynu,” uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Ten očekává prosincovou inflaci 6,9 procenta.

Celkově podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka v meziročním srovnání do inflace v prosinci přispívaly až na výjimky všechny oddíly spotřebního koše. „Nejvíce k meziročnímu růstu inflace přispíval oddíl doprava, a to především kvůli meziročně výrazně vyšším cenám pohonných hmot. Meziročně jsou ceny vyšší v oddílu bydlení, voda, energie a paliva, a to zejména kvůli imputovanému nájemnému. Dopad tohoto oddílu do celkové inflace byl však v listopadu i v prosinci dočasně zkreslen nulovou sazbou DPH na elektřinu a plyn. V závěru loňského roku rovněž docházelo k rychlému zdražování potravin,” uvedl.

>>>>>> Vše k inflaci čtěte zde <<<<<<

Cenové veletoče zasáhly až druhou polovinu roku

V souhrnu za celý rok 2021 podle něj spotřebitelská inflace vzrostla o 3,8 procenta, a to především díky relativně nižšímu růstu cen v první polovině roku. Na začátku letošního roku je podle něj nutné počítat s opravdu extrémním meziročním růstem spotřebitelské inflace, a to až o devět procent. Pro prosinec počítá Novák s meziroční inflací 6,8 procenta.

Podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského inflace dosáhne vrcholu v prvním čtvrtletí, když se v ní projeví další růst cen energií a v menší míře i cen potravin. „Navíc pro leden je riziko vychýleno ještě významněji nahoru a nedá se tak vyloučit ani hodnota přes devět procent. Od druhého čtvrtletí pak bude inflace postupně zpomalovat,” odhadl. Pro prosinec počítá s inflací 6,3 procenta.

Dubaj Downtown

Jak ušetřit při inflaci? Nenakupovat. Je to nový trend sociálních sítí

Minimalistický přístup k vlastnění věcí i utrácení se hlásí o slovo už pár let. Influenceři nyní přicházejí s novým trendem: kupovat málo nebo skoro nic.

Přečíst článek

Zdražuje jednoduše vše

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler upozornil, že prosincová inflace bude stále ovlivněna odpuštěním DPH u plynu a elektřiny, což bude z meziroční inflace odečítat kolem 1,5 procentního bodu. „Bez tohoto efektu by tak již samotná listopadová inflace nebyla šest procent, ale kolem 7,5 procenta a prosincová inflace by po očištění o tento efekt byla blízko osmi procentům,” uvedl. Seidler v prosinci odhaduje inflaci na 6,3 procenta.

„Cenové tlaky by měly být i v prosinci víceméně plošné. Počítáme se zdražením zboží i služeb,” uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht, který odhadl inflaci v prosinci na 6,6 procenta.

„Od celkového indexu spotřebitelských cen čekáme za prosinec meziměsíční růst o 0,4 procenta a zrychlení meziroční míry inflace na 6,6 procenta,” uvedl i ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Na počátku letošního roku se pak podle něj vrátí plné platby DPH za energie a obchodníci v řadě oblastí promítnou rostoucí náklady do cen pro spotřebitele. V lednu tak inflace podle něj s vysokou mírou pravděpodobnosti přesáhne sedm procent a v prvním čtvrtletí se může nacházet blízko osmi procentům. „Údaje o inflaci by tak měly utvrdit finanční trh v očekávání dalšího navyšování úrokových sazeb ČNB. Od té čekáme v únoru zvýšení základní úrokové sazby o dalších 0,75 procentního bodu na 4,50 procenta,” dodal.

nákupy, ilustrační foto

Češi čím dál více řeší cenu potravin

Inflace a koronavirus nutí více Čechů dívat se u potravin na cenovku, vyplývá z průzkumu KPMG. Většina lidí neutratí za jídlo více než čtyři tisíce měsíčně.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme