Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Analytici: Rekordně silná koruna pomáhá tlumit inflaci zlevněním dovozu

České bankovky, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Kurz koruny, který se v posledních dnech dostal pod hladinu 23,90 koruny za euro, což je nejsilnější úroveň od roku 2008, je pro Česko momentálně dobrou zprávou, protože pomáhá tlumit inflaci zlevněním dováženého zboží, včetně energetických surovin. Naopak problémem může být pro tuzemské vývozce. Shodli se na tom oslovení analytici.

„Silná česká koruna je velmi dobrou zprávou pro boj s inflací, jelikož snižuje náklady na nákup energií v cizích měnách. I díky silné koruně tak v posledních týdnech klesaly ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v ČR,” řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Slabší korunu by si podle něj naopak přáli exportéři, kteří prodávají zboží a služby v zahraničí.

Tradičně pozitivní je efekt silnější koruny i pro 'dovolenkáře', kteří výhodně směňují za zahraniční měny, uvedl analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Negativně naopak posilující koruna působí na exportéry, jimž snižuje konkurenceschopnost. Nyní to podle něj platí obzvlášť i díky posilování reálného kurzu. „Nominálně koruna posiluje, k tomu zároveň česká cenová hladina rostla vůči řadě obchodních partnerů rychleji,” řekl analytik.

Kurz koruny vůči euru

Analytici: Koruna přilákala spekulanty. Příští měsíce bude oslabovat

Česká měna by v příštích měsících měla oslabit ze současných hodnot, které jsou k euru nejsilnější od krizového roku 2008. Mohla by tak oslabit o několik desítek haléřů z pátečních 23,90 Kč za euro. Vyplývá to z odhadů analytiků. Posilování koruny z posledních týdnů podle nich souviselo s návratem rizikového apetitu k exotičtějším měnám, jako je koruna. Roli hraje i vyšší úročení domácí měny.

Přečíst článek

Horší výkon exportu se může negativně projevit i v celkovém slabším ekonomickém růstu, podotkl Zámiš. Ceny přitom v Česku v poslední době rostou vůči koši obchodních partnerů výrazně rychleji, což celkovou konkurenceschopnost snižuje ještě nad rámec posilování nominálního kurzu, dodal.

Také analytik XTB Jiří Tyleček z ekonomického pohledu spíše kvituje silnou měnu, která pomáhá snižovat inflaci, která je největším současným problémem české ekonomiky. Připustil, že určitý problém mohou mít exportéři, ale ti podle něj zatím vykazují známky toho, že se se situací umí vyrovnat. Jedním z indikátorů je zatím stále vysoká zaměstnanost, poznamenal.

Firmy podle Svazu průmyslu a dopravy čím dál častěji využívají úvěry v eurech. Loni v listopadu podíl eurových úvěrů ve firmách činil 44 procent a ve zpracovatelském průmyslu 59 procent, využívání úvěrů v jednotné evropské měně ve firmách tak meziročně stouplo o 43 procent a ve zpracovatelském průmyslu o 25 procent. Eurové úvěry jsou pro firmy možností, jak se dostat k výhodnějšímu financování. Zatímco základní úroková sazba České národní banky je na úrovni sedmi procent, sazba Evropské centrální banky dosahuje 2,5 procenta.

Čekat na ještě silnější korunu nemá smysl. Je nejlepší čas kupovat eura, tvrdí analytici

Česká měna se koncem pracovního týdne dostala dvakrát po sobě na nejsilnější úroveň vůči euru od listopadu 2008, dokonce krátce prolomila hranici 23,90 k evropské měně. Už i laici přemýšlejí, zda nakoupit eura, aspoň na léto, nebo ještě nějaký čas počkat, jestli kurz nebude dokonce výhodnější.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Analytici: Silná koruna míří k prolomení historických maxim vůči dolaru i euru

Přečíst článek
Doporučujeme