Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Analýza: Celní války mohou zpomalit hospodářský růst, stagflace Česku ale nehrozí

Analýza: Celní války mohou zpomalit hospodářský růst, stagflace Česku ale nehrozí
Škoda Auto / užito se svolením
 ČTK

Americká cla mohou zpomalit český hospodářský růst, není ale pravděpodobné, že by způsobila také rychlejší růst spotřebitelských cen. Riziko takzvané stagflace, tedy hospodářské stagnace za zvýšené inflace, panuje především ve Spojených státech. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading. Za nízké považuje riziko inflace v Česku kvůli americkým clům i ministerstvo financí.

„Celní války by měly primárně efekt na ekonomický růst. Výrazně můžou zpomalit světový obchod a poškodit exportně orientované ekonomiky, jako je ta česká. Nejvíce by byla zasažena průmyslová výroba, zvláště automobilový sektor napojený na Německo,“ uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Z hlediska inflace by byl podle Lajska dopad omezenější. „Stále relativně silná koruna a slabší globální poptávka by naopak mohly působit protiinflačně. Česká národní banka by v takovém scénáři mohla být pod menším tlakem na zvyšování sazeb. Spíše by tak naopak mohla pokračovat v uvolňování měnové politiky a stimulovat tak ekonomiku,“ dodal Lajsek.

Trumpova cla doznala další změnu. Smartphony a notebooky se jim vyhnou

Chytré telefony, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, napsala agentura Reuters.

Přečíst článek

Také podle ministerstva financí a dalších ekonomických odborníků je riziko zrychlení české inflace kvůli americkým clům nízké. Analytik ČSOB Dominik Rusinko upozornil, že vývoj českých spotřebitelských cen může ovlivnit i přesměrování čínského zboží na evropský trh, neboť čínský vývoz zatížily USA výrazně vyššími cly než vývoz z ostatních zemí světa. „V případě Česka by se dezinflační tlaky projevily zejména v cenách zboží. Ty již nyní rostou jen velmi pozvolna, v únoru meziročně o pouhých 0,6 procenta. Reorientace čínských exportů by tak mohla ceny zboží poslat až do deflace,“ upozornil.

Podle Lajska je scénář stagflace nepravděpodobný v celé Evropské unii, protože inflace se zdá být na ústupu. „Inflace za březen v eurozóně dosáhla na 2,2 procenta a do konce roku by měla dále klesat. Evropská centrální banka se tak může soustředit na ekonomický růst,“ uvedl.

Stagflace naproti tomu může podle analýzy hrozit Spojeným státům. „Celní válka (amerického prezidenta) Donalda Trumpa akutně hrozí dalším zvýšením inflace. V základu jsou totiž cla jen další daní pro americké spotřebitele. Zboží ze zahraničí pro ně bude dražší, hrozí také, že i domácí společnosti zvýší své ceny díky omezené konkurenci. Výrazný přesun výroby do USA asi nehrozí, pokud by však nastal, tak produkty vyráběné na domácím trhu mohou být ještě dražší,“ podotkl Lajsek.

Americký prezident Donald trump

Karel Pučelík: Návrat k normálu se nekoná. Kde je Trump, tam je chaos. Nikdo neví, co bude zítra

Donald Trump sice nakonec ustoupil a nejhoršího scénáře jsme byli ušetřeni. Zatím. O žádný návrat k normálu se ale nejedná, následující týdny a měsíce můžou ještě dost šokovat a bolet. Jeho slovu není radno důvěřovat, což okolní svět a ekonomiku staví do velmi nekomfortní pozice. Lze se nějak připravit?

Přečíst článek

Zároveň upozornil, že americká centrální banka snížila odhad letošního hospodářského růstu USA na 1,7 procenta z dřívějších 2,1 procenta. „Realita může být mnohem horší. HDP nemusí růst ani o jedno procento a inflace se může usadit nad třemi procenty. Fed tak nyní balancuje mezi bojem s vysokou inflací a slabým ekonomickým růstem. Trhy již ukázaly, že dokáží překousnout vyšší inflaci, pokud bude silný ekonomický růst. V USA však reálně hrozí stagflace, tedy vyšší inflace a nulový růst ekonomiky,“ konstatoval Lajsek.

Lukáš Kovanda: Trumpova cla zapůsobila jako „ropný šok“ ve stylu 70. let

Dolar včera spadl nejvíce za 20 let, burzy v USA nejvíce za pět let. Trumpova cla totiž znamenají největší zvýšení daní ve Spojených státech od roku 1968.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Trumpova kapitulace před Applem & spol. je malým vítězstvím pro Čínu

Přečíst článek
Doporučujeme