Ani Číně se nedaří. Rozvolňuje pravidla pro banky, aby podpořila růst
Na ekonomice nejlidnatější země světa se podepisuje ruská invaze na Ukrajinu. Přitom právě Čína patří mezi státy, které nepřímo pomáhají ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, protože se nepřidaly k sankcím. Zároveň se Čína potýká s další vlnou koronaviru.
Čínská centrální banka sníží požadavek na povinné minimální rezervy bank o čtvrt procentního bodu, v letošním roce k tomuto kroku přistupuje poprvé, informovala agentura Reuters. Banky tak budou mít navíc k dispozici dlouhodobou likviditu v objemu 530 miliard jüanů (1,9 bilionu korun). Smyslem je podpořit hospodářský růst, jehož tempo v Číně zpomaluje.
Čínské hospodářství se potýká s dopady ruské invaze na Ukrajinu, rozsáhlými protipandemickými uzávěrami a slabým trhem s nemovitostmi. Čínský vývoz, poslední hlavní motor růstu, vykazuje známky únavy a podle některých ekonomů se zvyšuje riziko recese.
Nejenom válka na Ukrajině, ale i další vlna pandemie aktuálně svírající Čínu, se významně projeví na globální ekonomice, píše server CNBC.Čtvrtou vlnu covidu v Číně pocítíme už brzy, tvrdí ekonomové
Money
Úprava platí pro všechny banky od 25. dubna. Centrální banka též uvedla, že některým menším venkovským a městským komerčním bankám sníží požadavek na povinné minimální rezervy o další čtvrtinu procentního bodu.
Tento krok se všeobecně očekával, neboť čínská vláda ve středu uvedla, že nástroje měnové politiky by měly být včas použity k podpoře růstu. Naposledy centrální banka požadavek na povinné minimální rezervy snížila v prosinci. Banka též začala snižovat úrokové sazby, místní vlády urychlily výdaje na infrastrukturu a ministerstvo financí přislíbilo další snížení daní.
Čína na počátku měsíce snížila výhled letošního ekonomického růstu na nejnižší úroveň za několik desetiletí. Podle vládního podkladu, který představil premiér Li Kche-čchiang, počítá s růstem hrubého domácího produktu zhruba o 5,5 procenta.
Ruské železnice bankrotují. V březnu totiž nesplatily všechny své závazky věřitelům, jak se smluvně zavázaly. Příslušná částka byla splatná ke 14. březnu. Podniku, který je stoprocentně ve vlastnictví Ruské federace, pak běžela desetidenní lhůta, kdy mohl věc napravit. Věřitelé však své peníze během této lhůty nedostali. Lukáš Kovanda: Ruské železnice krachují, spoje prořídnou. Kremlu už nepůjčí ani Číňané
Názory
Ruská ekonomika by letos mohla klesnout o deset procent, což by představovalo nejhlubší pokles hrubého domácího produktu od roku 1994. Agentuře RIA Novosti to řekl bývalý ruský ministr financí a nynější šéf Účetní komory Alexej Kudrin. Jako po pádu SSSR. Ruská ekonomika letos klesne o nejméně 10 procent
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.