Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ani Číně se nedaří. Rozvolňuje pravidla pro banky, aby podpořila růst

Čínský supermarket
ČTK
 ČTK

Na ekonomice nejlidnatější země světa se podepisuje ruská invaze na Ukrajinu. Přitom právě Čína patří mezi státy, které nepřímo pomáhají ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, protože se nepřidaly k sankcím. Zároveň se Čína potýká s další vlnou koronaviru.

Čínská centrální banka sníží požadavek na povinné minimální rezervy bank o čtvrt procentního bodu, v letošním roce k tomuto kroku přistupuje poprvé, informovala agentura Reuters. Banky tak budou mít navíc k dispozici dlouhodobou likviditu v objemu 530 miliard jüanů (1,9 bilionu korun). Smyslem je podpořit hospodářský růst, jehož tempo v Číně zpomaluje.

Čínské hospodářství se potýká s dopady ruské invaze na Ukrajinu, rozsáhlými protipandemickými uzávěrami a slabým trhem s nemovitostmi. Čínský vývoz, poslední hlavní motor růstu, vykazuje známky únavy a podle některých ekonomů se zvyšuje riziko recese.

Čína lockdown pandemie

Čtvrtou vlnu covidu v Číně pocítíme už brzy, tvrdí ekonomové

Nejenom válka na Ukrajině, ale i další vlna pandemie aktuálně svírající Čínu, se významně projeví na globální ekonomice, píše server CNBC.

Přečíst článek

Úprava platí pro všechny banky od 25. dubna. Centrální banka též uvedla, že některým menším venkovským a městským komerčním bankám sníží požadavek na povinné minimální rezervy o další čtvrtinu procentního bodu.

Tento krok se všeobecně očekával, neboť čínská vláda ve středu uvedla, že nástroje měnové politiky by měly být včas použity k podpoře růstu. Naposledy centrální banka požadavek na povinné minimální rezervy snížila v prosinci. Banka též začala snižovat úrokové sazby, místní vlády urychlily výdaje na infrastrukturu a ministerstvo financí přislíbilo další snížení daní.

Čína na počátku měsíce snížila výhled letošního ekonomického růstu na nejnižší úroveň za několik desetiletí. Podle vládního podkladu, který představil premiér Li Kche-čchiang, počítá s růstem hrubého domácího produktu zhruba o 5,5 procenta.

ruské železnice

Lukáš Kovanda: Ruské železnice krachují, spoje prořídnou. Kremlu už nepůjčí ani Číňané

Ruské železnice bankrotují. V březnu totiž nesplatily všechny své závazky věřitelům, jak se smluvně zavázaly. Příslušná částka byla splatná ke 14. březnu. Podniku, který je stoprocentně ve vlastnictví Ruské federace, pak běžela desetidenní lhůta, kdy mohl věc napravit. Věřitelé však své peníze během této lhůty nedostali.

Přečíst článek

Ruský prezident Vladimir Putin

Jako po pádu SSSR. Ruská ekonomika letos klesne o nejméně 10 procent

Ruská ekonomika by letos mohla klesnout o deset procent, což by představovalo nejhlubší pokles hrubého domácího produktu od roku 1994. Agentuře RIA Novosti to řekl bývalý ruský ministr financí a nynější šéf Účetní komory Alexej Kudrin.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzývá zemi k trpělivosti v době slabého růstu ekonomiky

Čínská ekonomika neroste. Prezident Si v projevu uklidňoval lid, vyzýval k budování socialismu a rýpl si do Západu

Přečíst článek
Doporučujeme