Žaloby proti Facebooku byly zamítnuty kvůli právní nedostatečnosti

Federální soud ve Washingtonu vyhověl žádosti společnosti Facebook a zamítl antimonopolní žaloby, které na něj v prosinci podala Federální obchodní komise a skupina amerických států v čele s New Yorkem.
Dvojice verdiktů publikovaná na internetu ukazuje, že FTC v očích soudu neprokázala, že Facebook má monopolní postavení v oblasti sociálních sítí. Státy zase podle soudce Jamese Boasberga až příliš pozdě napadly kontroverzní akvizice platforem Instagram a WhatsApp.
Americká média vývoj hodnotí jako tvrdou ránu pro FTC, která požadovala rozbití údajného monopolu kalifornské společnosti, zároveň ale podotýkají, že úřad může věc znovu otevřít v upravené žalobě. Podle televize CNBC po zprávě o zamítnutí žalob akcie Facebooku posílily o 3,4 procenta. Tržní hodnota společnosti zároveň převýšila bilion dolarů.

Brusel i Londýn vyšetřují Facebook kvůli reklamě. Hrozí mu pokuta až 180 miliard
Zprávy z firemEvropská komise (EK) začala vyšetřovat, zda americká internetová společnost Facebook nezneužívá svého postavení na reklamním trhu. Komisi především zajímá, jak Facebook nakládá s daty zadavatelů reklamy a zda získané informace pak nezneužívá k tomu, aby jim konkuroval na trzích, kde sám působí. Komise jako příklad zmiňuje inzeráty uživatelů na nákup a prodej zboží přes Facebook Marketplace. Podobné vyšetřování zahájila i Británie.
„Ačkoli soud v této věci nesouhlasí se všemi tvrzeními Facebooku, v konečném důsledku je s ním za jedno, že stížnost agentury je právně nedostatečná a musí tedy být zamítnuta. FTC se nepodařilo předložit dostatek faktů na to, aby důvěryhodně stanovila, že Facebook má monopolní sílu na trhu s osobními sociálními sítěmi.”
Žaloba podaná společně mnohými ministry spravedlnosti jednotlivých amerických států neuspěla ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je její odstup od napadnutých kroků: Facebook skoupil konkurenční síť Instagram v roce 2012, komunikační službu WhatsApp pak o dva roky později. Stížnost států se zároveň podle soudu neopírá o „současné antimonopolní právo”, když napadá politiku Facebooku neumožňovat „interoperabilitu s konkurenčními aplikacemi”.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.