Asie zezelená. Znásobí investice do obnovitelných zdrojů energie

Investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v Asii a Tichomoří se do roku 2030 mohou ve srovnání s předchozím desetiletím zdvojnásobit a dosáhnout 1,3 bilionu dolarů (28 bilionů korun). Převýší tak výdaje na výrobu elektřiny z fosilních paliv, které by měly naopak o 25 procent klesnout a dostat se na 54 miliard dolarů ročně. Vyplývá to ze zprávy poradenské společnosti Wood Mackenzie (WoodMac).
„Investice do výroby elektřiny v Asii a Tichomoří jsou největší na světě a očekává se, že v současném desetiletí dosáhnou 2,4 bilionu dolarů, z toho obnovitelé zdroje budou činit více než polovinu investic do energetiky,” uvedl ředitel výzkumu Alex Whitworth. Na investicích do obnovitelných zdrojů se nejvíce podílejí Čína, Japonsko, Indie, Jižní Korea a Tchaj-wan.
Naopak investice do obnovitelných zdrojů v Austrálii, která je lídrem regionu v přechodu k obnovitelné energii, v příštích pěti letech klesnout o 60 procent. Po roce 2030 ale opět vzrostou a dosáhnout v průměru sedmi miliard dolarů, uvedla WoodMac. „Země zavírá stárnoucí uhelné elektrárny a čelí problémům se spolehlivostí a náklady nejméně o deset let dříve než další asijské země,” uvedla analytička Wood Mackenzie Le Xu.
Na investicích do fosilních paliv bude mít do roku 2030 uhlí podíl 55 procent. Po roce 2030 ale podíl uhlí klesne na 30 procent, protože investicím bude dominovat plyn, dodal Whitworth.
Emise oxidu uhličitého v energetickém sektoru regionu pravděpodobně dosáhnout svého vrcholu v roce 2025, kdy mají činit 7,3 miliardy tun, tedy 1,8 tuny na osobu. To je méně než polovina úrovně většiny vyspělých zemí.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.