Thajsko či Filipíny se znovu otevírají turistům. Nutné jsou očkování a testy
V řadě asijských zemí začínají tento a příští týden platit jednodušší podmínky příjezdu pro zahraniční turisty. Přístup jednotlivých státech se na hony liší, ale kritika se nevyhýbá žádné vládě. Podmínky jsou buď moc tvrdé, anebo příliš rozvolněné. Další země se ale co se týká turismu drží tvrdých restrikcí, takže na cestování do Japonska či Jižní Koreje lze stále zapomenout.
Jedním z důvodů, proč měla a stále má covidová pandemie v jihovýchodní Asii tak devastující dopad, je vysoká až nezdravá závislost tamních ekonomik na zahraničních turistech. Thajsko v roce 2019 přilákalo téměř 40 milionů zahraničních turistů, Malajsie 26,1 milionu, Indonésie 16,1 milionu a Filipíny 8,3 milionu.
Mezinárodní turismus se ale zastavil přede dvěma lety a znovu se rozjíždí velmi pomalu. Řada zemí navíc zůstává stejně uzavřena vnějšímu světu jako na konci března 2020.
Desítky tisíc Američanů mohou uváznout v zahraničí, varují šéfové největší amerických aerolinek. Extrémní chaos v letecké dopravě podle nich může vyvolat spuštění mobilní sítě páté generace (5G) v pásmu C, k čemuž se ve středu chystají telekomunikační společnosti AT&T a Verizon. Podle aerolinek může spuštění nové služby způsobit, že dopravci nebudou moci používat velkou část svých dálkových letadel, píše agentura Reuters.5G sítě jsou nebezpečné, tvrdí šéfové amerických aerolinek. Hrozí dopravní chaos
Zprávy z firem
Nedostatek turistů ovlivnil život většiny obyvatel turistických regionů. Jedním z takových je i thajský ostrov Phuket. Tamní taxikář Bond, který pracuje i v jednom z hotelů, líčí, jak to v době uzavřených hranic vypadalo.
„Hotely byly zavřené, taxíkem nebylo koho vozit,“ popisuje mi zoufalou situaci pro pracovníky existenčně závislé na turistech ze zahraničí. „Některé hotely zaměstnancům při uzavření platily 50 procent mzdy, jiné jen 20 a některé vůbec nic,“ dodává s tím, že on prý dostával polovinu příjmu.
Testuj a běž, kam chceš
Thajsko od 1. února obnovilo svůj program Test&Go, v jehož rámci mohou očkovaní turisté dorazit letecky kamkoliv v Thajsku za podmínky negativního testu před cestou a absolvování dvou testů během prvních pěti dnů pobytu v zemi. Právě kvůli nutnosti druhého testu pátý den po příletu se upravená verze cestovního programu setkala s kritikou podnikatelů v turismu.
Mluvčí thajského centra pro zvládání covidu (CCSA) Taweesilp Visanuyothin uvedl, že v lednu do Thajska přijela 185 tisíc turistů, což je číslo na hony vzdálené předcovidovým počtům. Téměř sedm tisíc zahraničních turistů pak mělo při příjezdu pozitivní test. Taweesilp upozornil, že někteří turisté pravidla nedodržují a musejí proto počítat s postihem.
Nářky řidičů, že doprava v jejich městě je určitě nejhorší na světě, jsou v jednom případě pravdivé. Tím městem je podle analýzy o dopravní vytíženosti měst, který sestavila společnost Inrix, Londýn. Britská metropole obsadila první místo jak v žebříčku celkového hodnocení dopravy, tak v délce průměrné doby, kterou řidiči letos strávili v zácpách. Praha se v prvém případě umístila na 82. místě, ve druhém pak na 110. příčce. Zatímco podle celkového hodnocení je Praha nejhorší v Česku, v délce času v kolonách ji předstihl Hradec Králové.Nejhorší doprava je v Londýně, Praha je 82. z tisíce měst
Money
Příští týden začnou do země pouštět zahraniční návštěvníky také Filipíny. Tam bude naočkovaným turistům stačit jeden test před příjezdem. Tamní přístup se zase setkal s kritikou obyvatel, že je příliš laxní a zahrává si importem nakažených turistů do země, kde třetí očkovací dávku proti COVID-19 neobdrželo ještě ani sedm procent obyvatel.
Tiskárna na peníze jménem Bali
Další ze zemí asijského jihovýchodu, která mírně uvolňuje podmínky vstupu, je Indonésie. Tamní vláda se snaží vzkřísit především turistickou „tiskárnu na peníze“ – ostrov Bali. Ten na konci roku plnil titulky světových médií kvůli tomu, že navzdory říjnovému „otevření se“ mezinárodním turistům v loňském roce přivítal nejnavštěvovanější indonéský ostrov pouhých 45 zahraničních návštěvníků. V roce 2019 to bylo přes šest milionů.
Turistický ruch v Česku vykázal v letošním druhém čtvrtletí známky zotavení, ovšem jen v meziročním porovnání. Ve srovnání s druhým čtvrtletím předpadnemického roku 2019 je turistický ruch v ČR stále v těžké křeči. Cestovní ruch nejvíce utrpěl v Praze. Nedojeli Číňani
Money
Problémem bylo, že ačkoliv tamní vláda mluvila o otevření se turistům, po těch byla vyžadována týdenní hotelová karanténa. Otázkou zůstává, kolik turistů přesvědčí aktuální zkrácení vyžadované karantény na pět dní.
Risk, nebo turistický zisk
Po sérii oznámení o jednodušším cestování by se chtělo jásat, že se v jihovýchodní Asii blíží konec turistické krize. Hoteliéři ale zůstávají obezřetní. Nové mutace koronaviru se mohou objevit kdykoliv. Podle podnikatelů je tato varianta vzhledem k nízké proočkovanosti řady asijských zemí pravděpodobná. Země se potýkají s dilematem, zda turisty pustit a riskovat zhoršení covidové pandemie, anebo je nepouštět a riskovat zhoršení ekonomické recese.
Roboty dokážou plašit ryby nebo rovnou zabíjet mořské hvězdice. A to v zájmu ochrany přírody, rybolovu a turistického ruchu. Otázkou ovšem je, zda to smějí dělat.Vědci vyvíjí roboty s povolením zabíjet, aby ochránili turistický ruch
Enjoy
Existuje řada zemí, které o rozvolňování cestovních omezení nechtějí ani slyšet. Malajsie několikrát odložila plánovaný start programu podobného tomu thajskému a aktuálně je jeho začátek v nedohlednu. Vietnam sice turisty pouští, ale vyžaduje od nich třídenní karanténu a situaci navíc komplikuje omezený počet letů. Do Vietnamu se totiž smí létat jen z devíti letišť a žádné evropské na seznamu není.
Zapomeňte na Japonsko či Koreu
V Japonsku či Jižní Koreji se jen při zmínce vpuštění zahraničních turistů vyráží demonstrovat. Stačí si vzpomenout na loňskou letní olympiádu v japonském Tokiu. Značná část veřejnosti tehdy požadovala zrušení her a to na pořadu dne nikdy nebylo vpuštění zahraničních diváků do země – šlo pouze o sportovce přijíždějící ze zahraničí.
Čína a pod jejím taktovkou i Hongkong razí dokonce strategii nulové tolerance covidu. I tak má Hongkong při stovce nakažených denně přes 1100 hospitalizovaných. V samosprávném čínském regionu do nemocnice totiž musí každý, komu vyjde pozitivní test.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.