Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Astronomický úplatek. Dva agenti ruské FSB si měli mezi sebe rozdělit pět miliard rublů

Ruský rubl
ČTK
 ČTK

Dva členové ruské tajné služby FSB, zadržení loni z listopadu kvůli přijetí úplatku ve výši pěti miliard rublů (asi 1,23 miliardy korun), uzavřeli dohodu s vyšetřovateli a vypovídají proti svým společníkům v tomto případu, kolegovi z tajné služby a skupině elitních vyšetřovatelů. Informují o tom ruská média s odvoláním na federální kriminální ústřednu.

Dva členové FSB, Sergej Manyškin a Alexej Carev, v rámci dohody s vyšetřovateli podle listu Kommersant souhlasili s obviněním, které zahrnuje i organizaci zločineckého spolčení se zneužitím služebního postavení, a neodvolali se proti domácímu vězení. Vypovídají proti svým kolegům, kteří byli zatčeni spolu s nimi: Alexandru Ušakovovi z FSB, bývalému náčelníkovi vyšetřovatelů v severozápadním okruhu Moskvy Sergeji Romodanovskému, vyšetřovateli Andreji Žerjutinovi a náčelníkovi jednoho z vyšetřovacích oddělení Rustamu Jusupovovi.

Obvinění podle Kommersantu vymáhali obří úplatek od vedení společnosti Merlion, patřící k předním firmám na ruském trhu počítačové a kancelářské techniky, počítačových programů a domácích spotřebičů. Od manažerů firmy, kteří byli obviněni ze smyšlené vraždy, vymáhali celkem 15 miliard rublů za zproštění obvinění. Terčem vydírání byli i další podnikatelé.

Stavba plynového potrubí u Terezína na Břeclavsku, kterou zajišťuje firma Net4Gas

Česko loni snížilo spotřebu plynu o sedm procent. Pomohla mírná zima i úspory

Češi v loňském roce spotřebovali nejméně plynu od roku 1994. Spotřeba zemního plynu loni v Česku meziročně klesla o sedm procent na 7,1 miliardy metrů krychlových. Příčinou byla především výrazně nižší poptávka po elektřině z plynových elektráren a nadále klesající spotřeba domácností i průmyslu. Spolu s vysokou naplněností zásobníků to vedlo také k nižšímu dovozu plynu do ČR. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno.

Přečíst článek

Jeden z obviněných je podle deníku synem odchovance FSB Konstantina Romadonovského, který býval také šéfem odboru vnitřní bezpečnosti ministerstva vnitra a poté ředitelem migrační služby, tedy přistěhovaleckého úřadu, než kariéru završil v aparátu hlavy státu. Romadonovskij mladší byl po vznesení obvinění propuštěn na svobodu - aby byl vzápětí při odchodu z budovy znovu zatčen a pod silnou stráží FSB odvezen se svými společníky přímo k soudu, který na ně uvalil vazbu, vylíčil Kommersant.

FSB je nástupkyní smutně proslulé sovětské tajné policie KGB, ve které svého času sloužil i nynější ruský prezident Vladimir Putin. Ten se svého času stal i ředitelem FSB, než povýšil do čela vlády a posléze v Kremlu vystřídal prvního ruského prezidenta Borise Jelcina. Jakkoli se bývalí „čekisté“, jak se v Rusku říká příslušníkům tajné služby, honosí mottem vyžadujícím „chladnou hlavu, planoucí srdce a čisté ruce“, korupční skandály se ani jim nevyhýbají - a občas propuknou právě kvůli soupeření jednotlivých bezpečnostních složek o výnosné „poskytování ochrany“ legálnímu i nelegálnímu byznysu, jak bylo například v případě sítě nelegálních heren a kasin.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ruský prezident Vladimir Putin

Rusové zařadili na seznam teroristických organizací web, který prosazuje rozpad Ruské federace

Přečíst článek
Doporučujeme