Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Astronomický úplatek. Dva agenti ruské FSB si měli mezi sebe rozdělit pět miliard rublů

Ruský rubl
ČTK
 ČTK

Dva členové ruské tajné služby FSB, zadržení loni z listopadu kvůli přijetí úplatku ve výši pěti miliard rublů (asi 1,23 miliardy korun), uzavřeli dohodu s vyšetřovateli a vypovídají proti svým společníkům v tomto případu, kolegovi z tajné služby a skupině elitních vyšetřovatelů. Informují o tom ruská média s odvoláním na federální kriminální ústřednu.

Reklama

Dva členové FSB, Sergej Manyškin a Alexej Carev, v rámci dohody s vyšetřovateli podle listu Kommersant souhlasili s obviněním, které zahrnuje i organizaci zločineckého spolčení se zneužitím služebního postavení, a neodvolali se proti domácímu vězení. Vypovídají proti svým kolegům, kteří byli zatčeni spolu s nimi: Alexandru Ušakovovi z FSB, bývalému náčelníkovi vyšetřovatelů v severozápadním okruhu Moskvy Sergeji Romodanovskému, vyšetřovateli Andreji Žerjutinovi a náčelníkovi jednoho z vyšetřovacích oddělení Rustamu Jusupovovi.

Obvinění podle Kommersantu vymáhali obří úplatek od vedení společnosti Merlion, patřící k předním firmám na ruském trhu počítačové a kancelářské techniky, počítačových programů a domácích spotřebičů. Od manažerů firmy, kteří byli obviněni ze smyšlené vraždy, vymáhali celkem 15 miliard rublů za zproštění obvinění. Terčem vydírání byli i další podnikatelé.

Stavba plynového potrubí u Terezína na Břeclavsku, kterou zajišťuje firma Net4Gas

Česko loni snížilo spotřebu plynu o sedm procent. Pomohla mírná zima i úspory

Češi v loňském roce spotřebovali nejméně plynu od roku 1994. Spotřeba zemního plynu loni v Česku meziročně klesla o sedm procent na 7,1 miliardy metrů krychlových. Příčinou byla především výrazně nižší poptávka po elektřině z plynových elektráren a nadále klesající spotřeba domácností i průmyslu. Spolu s vysokou naplněností zásobníků to vedlo také k nižšímu dovozu plynu do ČR. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno.

Přečíst článek

Jeden z obviněných je podle deníku synem odchovance FSB Konstantina Romadonovského, který býval také šéfem odboru vnitřní bezpečnosti ministerstva vnitra a poté ředitelem migrační služby, tedy přistěhovaleckého úřadu, než kariéru završil v aparátu hlavy státu. Romadonovskij mladší byl po vznesení obvinění propuštěn na svobodu - aby byl vzápětí při odchodu z budovy znovu zatčen a pod silnou stráží FSB odvezen se svými společníky přímo k soudu, který na ně uvalil vazbu, vylíčil Kommersant.

Reklama

FSB je nástupkyní smutně proslulé sovětské tajné policie KGB, ve které svého času sloužil i nynější ruský prezident Vladimir Putin. Ten se svého času stal i ředitelem FSB, než povýšil do čela vlády a posléze v Kremlu vystřídal prvního ruského prezidenta Borise Jelcina. Jakkoli se bývalí „čekisté“, jak se v Rusku říká příslušníkům tajné služby, honosí mottem vyžadujícím „chladnou hlavu, planoucí srdce a čisté ruce“, korupční skandály se ani jim nevyhýbají - a občas propuknou právě kvůli soupeření jednotlivých bezpečnostních složek o výnosné „poskytování ochrany“ legálnímu i nelegálnímu byznysu, jak bylo například v případě sítě nelegálních heren a kasin.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Soud v Jekatěrinburgu dnes uložil 12 let vězení za vlastizradu Xeniji Karelinové

Dvanáct let za vlastizradu. Karelinová míří do trestanecké kolonie, poslala peníze ukrajinské charitě

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme