Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Aukce v Česku boří rekordy. Za pololetí se prodalo umění za 846 milionů

Bedřich Piskač, Dívka v černých šatech, výstřižek
European Arts
 ČTK

Umění táhne. Sběratelé a investoři v prvním pololetí na sálových aukcích umění a starožitností v ČR utratili rekordních 846 milionů korun. Spolu s internetovými dražbami by to bylo určitě přes miliardu.

Reklama

Zmíněná částka blížící se 850 milionům nezahrnuje internetové aukce ani specializované numismatické či filatelistické aukce, s nimi by podle Jana Skřivánka ze serveru Artplus činil celkový obrat trhu s uměním víc než miliardu korun. 

Údaje vyplývají z obratů 15 největších aukčních domů v ČR. Částka, kterou sběratelé utratili od února do června letošního roku, je nejlepším výsledkem za jedno pololetí. Dosud tento titul patřil prvnímu pololetí roku 2019, kdy celkový obrat činil 737 milionů korun. Uplynulých 12 měsíců od července 2020 do konce června letošního roku představuje nejúspěšnějších 12 měsíců v historii českých aukcí. V sálových aukcích se v tomto období prodala umělecká díla za 1,7 miliardy korun, včetně tří nejdražších obrazů českých aukcí.

Míšeňský porcelán

Desítky tisíc eur za talíř? Investice do Míšně mohou pomoci s inflací

Díky dálnici D8 jste tam za chvíli. Návštěva muzea a fabriky míšeňského porcelánu je skvělý tip na výlet. A možná i dobrou investiční příležitostí.

Přečíst článek

Loňské první pololetí bylo na trhu s uměním výrazně ovlivněné pandemií nemoci covid-19, do konce května utratili sběratelé a investoři na aukcích výtvarného umění 90 milionů korun. Bylo to o 470 milionů, respektive o 84 procent méně než ve stejném období roku 2019. Opatření proti šíření koronaviru vedla ke zrušení či odložení řady aukcí, loni jich na jaře bylo zhruba o polovinu méně než o rok dříve.

Reklama

Letos se již tolik pandemie akcí nedotkla, konaly se v omezeném režimu, ve velké míře či paralelně také on-line. Výsledky podle Skřivánka potvrzují, že se dál posiluje význam nejdražších položek a že celkový obrat táhnou hlavně prodeje několika málo mnohamilionových obrazů. Ke koupi deseti nejdražších děl prvního pololetí by letos případný zájemce potřeboval 276 milionů korun. Čtvrt procenta nejdražších děl se tak postaralo o 37 procent celkového obratu.

Za více než milion korun bylo letos vydraženo již 114 děl, včetně 14 děl, jejichž cena překonala hranici deseti milionů korun. Nejdražším dílem prvního pololetí je s cenou 79,6 milionů korun obraz Cirkus od Toyen. Obraz se na trh vrátil po 20 letech a jeho cena mezitím vzrostla více než třicetkrát. Dosažená cena je novým malířčiným rekordem a jde současně o jediné letos dražené dílo, které se dostalo na historického top 10 českého trhu, kde je na druhé příčce.

Banksyho obraz Flying Copper ve výloze Galerie Kodl

Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony

Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.

Přečíst článek

Žebříček nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR vede od loňska obraz Divertimento II Františka Kupky, který se prodal za 90,24 milionu korun.

Nových a milionových autorských rekordů letos dosáhli Jan Preisler (29 milionů), Bedřich Piskač (15 milionů), Alfons Mucha (13,3 milionu), Otakar Lebeda (6,5 milionu), Adriena Šimotová (3,2 milionu), Běla Kolářová (2,9 milionu), Vladimír Kokolia (2,8 milionu), Vlastimil Beneš (1,9 milionu), Jan Koblasa (1,9 milionu) či Jiří Kovanda (1,1 milionu korun).

NFT, digitální umění, ilustrační foto
video

Investice do digitálního umění rostou. Mají smysl?

Slavní umělci i prestižní galerie nabízejí umění v podobě unikátních digitálních kopií neboli NFT. Jak do nich investovat a nenapálit se?

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Luxus, který se letos vyplatil. Investice do luxusních komodit vydělaly více než akcie i zlato

Luxus, který se letos vyplatil. Investice do luxusních komodit vydělaly více než akcie i zlato

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme