Bankám stoupl zisk, díky nižším nákladům na rizika

Česká ekonomika se zotavuje z loňského brutálního propadu, což je dobrá zpráva i pro české bankovní domy. Potřeba tvořit masivní kapitálové rezervy se vytrácí a bankám razantně rostou zisky.
Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 4,5 miliardy na 31,1 miliardy korun. Vyplývá to z dat České národní banky. Bilanční suma bank ke konci června činila 8,8 bilionu korun, což je proti konci roku 2020 nárůst o 791 miliard korun. Bankám podle expertů pomohly k lepším výsledkům hlavně nižší náklady na rizika.
Zisk z finanční a provozní činnosti bank klesl v pololetí meziročně o 7,6 miliardy na 87,5 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim snížily o 25,6 miliardy na 81,5 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o dvě miliardy na 22,9 miliardy korun.
„V loňském roce v souvislosti s brutálním propadem ekonomiky přistoupily finanční domy k masivní tvorbě rezerv, což se propsalo do slabších zisků. Letos již hospodářství expanduje solidním tempem, finanční domy proto netvoří tak mohutné rezervy, což vede k nárůstu zisků,” komentoval výsledky analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Vzhledem k vysoké inflaci se lidem stále vyplatí čerpat hypoteční úvěry. Reálná hodnota vypůjčených peněz totiž klesá výrazně rychleji, než narůstají úroky.
Štěpán Křeček: Hypotéku je lepší vzít si pozdě nežli ještě později
Názory
Poměrně rychlým tempem však zároveň rostla poptávka po nových úvěrech, zejména hypotečních. Peněžní ústavy také prokázaly dobrou nákladovou disciplínu, dodal.
Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 procenta na 5,258 miliardy korun, skupiny ČSOB o 91 procent na 6,6 miliardy korun, čistý zisk České spořitelny stoupl o 43,4 procenta na 6,6 miliardy korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 33 procent na 3,2 miliardy korun.
Výsledky testů by neměly mít pro banky zásadní kapitálové dopady. Jde spíše o to, aby budovaly kapacity a měnily vnitřní infrastrukturu v měnícím se světě.
ECB během stres testů bank bude hodnotit i ochranu klimatu
Money
Společnost SAB Finance vyplatí svým akcionářům pololetní dividendy v celkové hodnotě téměř 69 milionů korun.
SAB Finance vyplatí pololetní dividendy ve výši skoro 69 milionů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.