Bankám v Česku stoupl čistý zisk o 2,2 miliardy. Zisky rostly zejména menším domům

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v roce 2023 souhrnný čistý zisk meziročně o 2,2 miliardy na 104,4 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci loňského roku činila 9,889 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 983 miliard.
Zisk z finanční a provozní činnosti bankám vzrostl loni meziročně o pět miliard na 239 miliard korun. Úrokové výnosy se jim zvýšily o 133,4 miliardy na 564,4 miliardy korun, výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 3,6 miliardy na 56,3 miliardy korun.
„Zisky rostly především menším bankám, které značnou část bilance udržují u ČNB. Tyto banky musely od počátku atraktivněji úročit depozita, aby přilákaly nové klienty. Proto loni nezaznamenaly příliš výrazný pokles čistých úrokových výnosů,” řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Naproti tomu velkým bankám zisky podle něj spíše klesly, protože s atraktivnějším úročením depozit přišly až později, a kvůli tomu jim meziročně klesly čisté úrokové výnosy.
Menší banky také nezasáhla daň z mimořádných zisků a na rozdíl od velkých měly prostor ke zvýšení úrokových marží, doplnil analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. V letošním roce bude podle něj ziskovost bank spíše stagnovat. Úrokové sazby začaly klesat, což zasáhne také menší banky, které aktuálně usilují o cenná depozita a ponechávají vyšší úročení depozit, a to i nad repo sazbou ČNB. Na druhou stranu se podpoří úvěrová aktivita, kde by mohly větší efektivní banky profitovat, dodal analytik.
Více a smysluplně investovat je pro Čechy stále složité. Podle nedávného průzkumu Broker Consulting až 70 procent Čechů udává, že se v investicích neorientuje. Od letošního roku je na trhu navíc další možnost, Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který má Čechy více motivovat k investicím a to hlavně na stáří. Jak nejlépe s DIP investovat a co je při investování na důchod klíčové, abyste se nedostali do patové situace, přibližují šéf společnosti Investika Petr Čížek a Martin Novák z Broker Consulting.
Experti: Vsadit všechno na DIP je nerozumné. Riziko je nutné rozložit i u investic na stáří
Money
Velcí jako na houpačce
Šest největších bank bude z loňských zisků platit daň z neočekávaných mimořádných zisků. Daňové přiznání za loňský rok k této dani podají až letos. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku za nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Windfall tax však byla podle Pfeilera nastavena amatérským způsobem, bylo proto podle něho velmi jednoduché její dopad minimalizovat.
Čistý zisk České spořitelny klesl loni o 7,7 procenta na 18,6 miliardy korun. ČSOB v roce 2023 čistý zisk stoupl meziročně o šest procent na 15,4 miliardy korun a Komerční bance se snížil o 11,4 procenta na 15,6 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v roce 2023 čistý zisk 10,3 miliardy Kč, což byl meziroční nárůst o 23 procent. Monetě loni čistý zisk nepatrně vzrostl o 0,3 procenta na 5,2 miliardy Kč a Raiffeisenbank klesl o 27 procent na 5,5 miliardy korun.
Pokles úrokových sazeb ČNB zohledňují tuzemské bankovní domy ve svých spořicích produktech. Některé snížily základní sazby či upravily podmínky pro jejich poskytnutí. Ne však Trinity Bank, která naopak úrok na spořicím účtu zvyšuje. Nově u vkladů do 250 tisíc nabízí bezkonkurenčních 6,31 procenta.
Trinity Bank zvýšila úrok u spořicího účtu. Mezi tuzemskými bankami je výjimkou
Money
Švýcarská centrální banka nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,50 procenta. Stala se tak první velkou centrální bankou, která zmírnila dosavadní zpřísněnou měnovou politiku zavedenou ve snaze omezit inflaci. Švýcarský frank na rozhodnutí banky zareagoval výrazným poklesem, vůči euru sestoupil na osmiměsíční minimum.
Švýcarské překvapení. Centrální banka po letech snížila základní úrok
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.