Bankovní krize v USA ještě neskončila, říká vlivný americký bankéř

Bankovní krize ve Spojených státech pokračuje a její důsledky se budou projevovat i v příštích letech. Ve své výroční zprávě pro akcionáře to uvedl šéf největší americké banky JPMorgan Chase v Co Jamie Dimon. Zdůraznil nicméně, že nynější krize není srovnatelná s globální finanční krizí z roku 2008.
„Současná krize ještě neskončila. A i když bude za námi, budeme se s jejími důsledky potýkat ještě roky,“ napsal Dimon. Dodal, že ekonomika Spojených států stejně jako před rokem nadále čelí problémům a že pravděpodobnost hospodářské recese se zvýšila.
Bankovní systém se podle Dimona nachází pod obnoveným tlakem po nedávném krachu amerického finančního ústavu Silicon Valley Bank (SVB) a záchraně švýcarské banky Credit Suisse. „Ačkoli to není jako (globální finanční krize) v roce 2008, není jasné, jak tato současná krize skončí. Vyvolalo to spoustu nervozity a zjevně to povede k určitému zpřísnění finančních podmínek, protože banky začínají být konzervativnější,“ uvedl Dimon.
V březnu zaplavily trhy poměrně negativní zprávy z bankovního sektoru USA i Evropy. Diskuze ohledně zdraví bankovních domů stále neutichají a staví většinu investorů i běžných uživatelů bankovních produktů před otázku, v jaké situaci se skutečně nacházíme. „V tuto chvíli v evropském bankovním sektoru vidíme spíše strach živený nejistotou investorů než reálnými ekonomickými problémy. Ty začínají až ve chvíli, kdy lidé v nedůvěře spouští vlnu vybírání svých vkladů. Tomu jsme prozatím vzdáleni,“ píše ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Richard Bechník: Panika kolem akcií bank je zbytečná
Názory
Podle Dimona zůstává otázkou, zda problémy bankovního sektoru zpomalí spotřebitelské výdaje, které jsou hlavním motorem americké ekonomiky. Dimon upozornil, že krize z roku 2008 zasáhla velké finanční ústavy s globálními vazbami, zatímco „současná bankovní krize zahrnuje mnohem méně finančních hráčů a méně problémů, které je zapotřebí vyřešit“.
Dimon se postavil do čela banky JPMorgan v roce 2006. V době globální finanční krize tak dohlížel na převzetí zkrachovalé banky Washington Mutual a banky Bear Stearns, která se dostala na pokraj kolapsu, uvedla agentura Reuters. V současné krizi hrál Dimon opět důležitou roli, když pomohl sjednat podporu za 30 miliard dolarů (zhruba 644 miliard korun), kterou skupina velkých amerických bank poskytla regionálnímu finanční ústav First Republic Bank.
Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.
CNBC: Credit Suisse stále pomáhá boháčům unikat před berňákem
Money
Rostoucí úrokové sazby odhalují fatální nesoulady mezi aktivy a pasivy bank, pojišťoven a penzijních fondů. Příběhy britských penzijních fondů, Silicon Valley Bank a dalších ukazují, že vyšší sazby mohou znamenat riziko pro finanční sektor, namísto očekávaných zisků.
Akcie bank jsou nyní hop nebo trop investicí, říká analytik
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.