Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Banky: Podíl problematických hypoték v lednu klesl na dvacetileté minimum

Objem hypoték v roce 2021 pádí směrem nahoru
Pixabay
 ČTK

Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, v Česku v lednu zůstal na nízkých úrovních. U hypoték klesl o 0,01 procentního bodu na 0,73 procenta, což je nejméně za 20 let. U spotřebitelských úvěrů zůstal na 4,67 procenta, u podniků stoupl o 0,01 procentního bodu na 3,85 procenta. Vyplývá to z analýzy České bankovní asociace. Lednová statistika nezachycuje ostrou fázi konfliktu na Ukrajině.

„Navzdory poruchám v dodavatelském řetězci, prudkému nárůstu cen vstupů, návratu další vlny COVID-19 a ještě k tomu eskalaci mezinárodního napětí, což je kombinace v novodobé historii ČR nevídaná, jsou podíly nevýkonných úvěrů jak u firemních půjček, tak v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku již řadu let v celoevropském srovnání mezi nejnižšími v Evropě," uvedl poradce asociace Miroslav Zámečník.

Sberbank

Co teď bude s klienty Sberbank? S jejich vklady nebo hypotékami

Česká národní banka v pondělí zahájila proces odebírání licence bance Sberbank CZ. Pozbytím licence se česká Sberbank stane akciovou společností. Nebude tedy bankou. Nesmí tak už přijímat vklady, ani poskytovat jakékoli úvěry, včetně hypoték.

Přečíst článek

Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky. „Víme, kam se bude vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů posouvat v nadcházejících měsících. Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí," upozornil.

„Mezi lidmi je stále dostatek hotovosti, neočekávám ani během tohoto roku nějaký výrazný nárůst, ať už je situace jakákoliv," řekl analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Možné zvýšení procentuálního zastoupení úvěrů v selhání by mohlo podle něj přijít v roce 2023, kdy po fixacích klientů z tohoto roku jim razantně vzrostou splátky a v návaznosti mohou mít problémy se splácením. „Tento rok ale určitě nic takového nenastane," dodal.

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Guvernér ČNB Rusnok: Sazby zase půjdou dolů. Nehnal bych se do dlouhých fixací hypoték

Šest let působení guvernéra České národní banky bylo poněkud divokých. Musel se potýkat nejen s dopady covidu na ekonomiku, ale i s rekordní inflací, jakou země jednu generaci nezažila. V červnu ve funkci končí, jeho nástupce určí prezident. Základní sazby, od kterých se odvíjejí třeba ceny hypoték, jsou na rekordní úrovni. Příští rok by podle něj však měl být klidnější. Jisté to však není.

Přečíst článek

Už delší dobu se ukazuje, že české banky pečlivě kontrolují příjmy i výdaje klientům, kterým mají poskytovat nejen hypoteční úvěry, doplnil oblastní ředitel společnosti 4fin Jan Schwarzbach. Banky podle něj mnohdy samy aplikují přísnější opatření než ta, která jim ukládá ČNB, pokud to považují za důležité.

Podíl firemních nevýkonných úvěrů si v lednu pohoršil o setinu procentního bodu meziměsíčně, stále je ale hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl na konci roku 2011, natož pak 17,67 procenta v lednu před 20 lety. Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů v lednu vylepšil historické rekordy, podotkl Zámečník

Ceny bytů letí vzhůru, všude ve světě, ilustrační foto.

Analýza: Nejdelší fixace na hypotékách jsou nejlevnější. Ale pozor na ně

Na trhu je nový trend: Nejlevnější hypotéky jsou ty s fixací úrokové sazby na 10 či 15 let. U nich se lze u některých bank dostat i pod čtyři procenta. Ve skutečnosti však nejde o až tak výhodnou nabídku, jak by se mohlo zdát.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Bankovní versus nebankovní půjčka: Rozdíly mezi úvěry zvolna mizí

Bankovní versus nebankovní půjčka: Rozdíly mezi úvěry zvolna mizí

Přečíst článek
Hypotéky trhají rekordy. Ilustrační foto sídliště

Dalibor Martínek: Nad hypotečním trhem opět svítí slunce. Na obzoru se však formují temné mraky

Přečíst článek
Doporučujeme