Barclays čelí žalobě. Omylem prodala dluhopisy v hodnotě 15 miliard dolarů

Britská mezinárodní bankovní společnost Barclays čelí žalobě akcionářů, kteří tvrdí, že kvůli chybám v papírování utrpěli značné finanční ztráty. Barclays omylem prodala dluhopisy v hodnotě 15 miliard dolarů (381 miliard korun) více, než kolik jich měla zaregistrovaných k prodeji, informuje agentura Bloomberg.
Skupina investorů, kteří podali žalobu jsou vedení Plánem pro odchod do důchodu policistů a hasičů v North Miami Beach a Plánem pro odchod do důchodu pro zaměstnance města North Miami Beach. Banka podle nich uvedla nepravdivá tvrzení a neuvedla důležité informace o nesprávném vydávání cenných papírů. Žaloba byla podána u federálního soudu na Manhattanu, píše Bloomberg.
Barclays v březnu uvedla, že po registraci u amerických regulátorů v srpnu 2019 vydala 36 miliard dolarů investičních produktů jako jsou akcie či dluhopisy, ale měla vydat 20,8 miliard dolarů. Chyba vyžadovala zpětný nákup jedné miliardy dolarů (25 miliard korun), čímž Barclays ztratila 591 milionu dolarů.
Odhalení této informace podle investorů vedlo k poklesu podílu Barclays v Amerických depozitních dokladech (ADR) o 11 procent. ADR představují cenné papíry zahraniční společnosti a umožňují obchodovat s akciemi na finančním trhu USA.
Dluhopisy jako jedna z klíčových tříd investičních aktiv mají za sebou nejhorší start do nového roku za poslední čtyři dekády. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond od začátku roku ztratil osm procent. Index výkonnosti českých vládních dluhopisů letos klesl o šest procent, uvedl Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Sázka na dluhopisy je letos kvůli masivní inflaci předem prohraná
Money
Po téměř šestiměsíční uzavírce se v pondělí opět otevře moskevská burza zahraničním investorům. Zatím na ní budou moci obchodovat pouze s dluhopisy a pouze investoři ze „zemí, které nejsou nepřátelské“, uvedl server BBC.
Burza v Moskvě se po půl roce otevírá zahraničním investorům. Ne všem
Trhy
Deset let vedou Peking s Washingtonem spor o přístup k auditu čínských firem obchodovaných na americké burze. A riziko, že tyto firmy budou muset americký parket opustit, stále přetrvává. Čínské podniky tak aktivují záložní plány, vstupují na asijské burzy. To je i případ společnosti Tencent, která své akcie uvede na burze v Hongkongu příští týden.
Čínské akcie na Wall Street to mají nahnuté. Tencent spěchá na burzu v Hongkongu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.