Američané žijící v cizině se kvůli daním vzdávají občanství | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Berňák v patách. Američané žijící jinde se kvůli daním vzdávají občanství, život je pak snazší

Berňák v patách. Američané žijící jinde se kvůli daním vzdávají občanství, život je pak snazší
iStock
Zdeněk Pečený

Regulace FATCA, která si měla došlápnout na daňové úniky páchané bohatými Američany, dopadá i na běžné Američany žijící v zahraničí. Ti se musejí často zříct občanství, aby jim evropské banky vůbec otevřely bankovní účet. Americké státní pokladně přitom kontroverzní zákon žádné závratné příjmy nepřinesl.

Tisíce Američanů se vzdává svého občanství, aby unikli zákonu, který byl navržen tak, aby zasáhl proti daňovým únikům v zahraničí, píše agentura Bloomberg. Podle daňové firmy Greenback Expat Tax Services z přibližně devíti milionů amerických občanů žijících mimo USA asi každý čtvrtý zvažoval, že se vzdá svého občanství, uvádí CNBC.

Důvod? Dvě pětiny z nich uvádějí, že je to kvůli zátěži spojené s každoročním podáváním daňových přiznání do Spojených států. USA jsou spolu s Eritreou jediné dvě země na světě, které zdaňují své občany bez ohledu na místo jejich trvalého pobytu.

V roce 2020 se občanství vzdalo rekordních 6705 Američanů. Loni „jen“ 2426. Nižší číslo experti ale přisuzují uzavírkám amerických ambasád kvůli koronavirové pandemii.

Americký prezident Joe Biden

Bidenův historický úspěch. USA pošlou stovky miliard na ekologii, zaplatí to bohatí a korporace vyššími daněmi

Američané pošlou v přepočtu více než 10 bilionů korun na soubor proklimatických opatření prezidenta Joea Bidena. Zaplatit by to měli nejbohatší jedinci a velké korporace na daních.

Přečíst článek

Legislativní propadák

Implementace zákona známého pod zkratkou FATCA, který platí už osm let, stála státní kasu více než 574 milionů dolarů (14,4 miliardy korun). Do rozpočtu naproti tomu z titulu zákona přiteklo do května 2021 pouze asi 14 milionů dolarů (351 milionů korun).

FATCA vyžaduje, aby zahraniční banky hlásily informace o aktivech amerických majitelů bankovních účtů americkému finančnímu úřadu (IRS). Zákon byl navržen tak, aby šel po bohatých Američanech, kteří si drželi peníze v zámoří, aby se vyhnuli daním. Do jeho nástrah se ale chytají i běžní Američané žijící v zahraničí. Některé zahraniční banky místo toho, aby riskovaly vysoké sankce z americké strany za neposkytnutí informací, odmítají účty pro občany USA vůbec otevřít.

Nejvyšší soud rozhodne

To je zvláště frustrující pro takzvané náhodné Američany, tedy lidi, kteří jsou občany Spojených států, protože se tam narodili, ale nikdy nežili, nebo protože jeden z jejich rodičů je Američan, ale nemají k této zemi žádný vztah a americké občanství jim přináší pouze starosti.

Pokuta za nereportovaný účet dosahuje astronomických 10 tisíc dolarů (přes 250 tisíc korun) za každý rok, kdy nebylo hlášení dodáno. Rumunský podnikatel narozený ve Spojených státech Alexander Bittner má podle IRS zaplatit za roky 2007 až 2011, kdy nedoložil potřebná hlášení, pokutu 2,7 milionu dolarů (68 milionů korun). Bittner prý o nutnosti něco hlásit jen kvůli tomu, že se narodil na americké půdě, nevěděl. Nyní žádá americký Nejvyšší soud o zmírnění této pokuty a ustanovení mírnějšího precedentu.

Elton John

Kouzlu daňových rájů propadl i Elton John nebo Shakira

Služeb offshorových firem nevyužívají jen politici nebo členové královských rodin. Přes daňové ráje mimo pozornost finančních úřadů prohnaly svoje peníze i sportovní nebo pěvecké hvězdy. Některé měly na svých účtech i více než 10 milionů dolarů.

Přečíst článek

V reakci na evropský tlak plánuje také americké ministerstvo financí upravit povinnosti, které ukládá bankám. Ale pro některé Američany, kteří žijí v zahraničí, nestojí za to čekat, až se věci změní.

Příliš velká komplikace

Julia Seiermannová se narodila v USA německým rodičům, ale z prvních dvou let, kdy v zámoří žila, si nic nepamatuje, píše Bloomberg. Nyní se chce vzdát svého občanství.

Šestatřicetiletá analytička, která žije ve Francii, ve svém prvním zaměstnání zjistila, že musela podávat daňové formuláře IRS v zemi, na níž neměla žádné vazby. Nyní musí platit 450 eur (11 tisíc korun) ročně svému účetnímu a asi 2,5 tisíce dolarů na amerických daních za příjem z pronájmu nemovitosti. A co je horší, nemůže investovat do místních finančních produktů, protože francouzské banky jí odmítají otevřít i ty nejobyčejnější spořicí účty.

„Je to opravdu těžké, protože bych ráda jednou využila své občanství a pracovala v USA. FATCA mi znemožňuje život ve Francii a investice do mé budoucnosti,“ řekla Bloombergu Seiermannová.

Americký jih. Kolébka někdejší hypoteční krize je nyní inflačním epicentrem

Na americkém jihu to opět vře. Tentokrát nejsou důvodem rasové nepokoje ani kolabující nemovitostní trh, ale inflace. Ta se v jižních státech pohybuje výrazně nad průměrem zemí USA. Důvodů je hned několik, třeba i horší veřejná dopravní infrastruktura.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Donald Trump

Trump chystá větší deficit než Harrisová a daňově zvýhodnit nejbohatší Američany

Přečíst článek
Elon Musk

Musk přestěhuje pobočku sociální sítě X. I kvůli novému genderovému zákonu v Kalifornii

Přečíst článek
Doporučujeme