Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku téměř 90 miliard

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni po dvou schodkových letech v přebytku. Činil 89,9 miliardy korun, uvedla Česká národní banka (ČNB). Předloni dosáhl schodek rekordních 415,3 miliardy korun.
V přebytku skončil běžný účet platební bilance v devíti měsících loňského roku. Nejvýrazněji to bylo v listopadu, kdy přebytek dosáhl 43,5 miliardy korun. Naopak od května do července byl běžný účet platební bilance ve schodku. V červnu činil 47,9 miliardy korun, což bylo loni nejvíce.
V posledním měsíci loňského roku skončil běžný účet v přebytku 13,2 miliardy korun. „Bilance zboží a služeb skončila v přebytku ve výši 27,4 miliardy korun. V bilanci prvotních důchodů jsou na straně výdajů vykázány dividendy z přímých investic ve výši 20,7 miliardy korun,“ uvedla ČNB. V důchodech a kapitálových transferech je v prosincové bilanci zahrnuto aktivní saldo vůči institucím Evropské unie ve výši 43,5 miliardy korun.
V minulosti byl běžný účet platební bilance schodkový v letech 1994 až 2013. Poté byl několik let v přebytku, v roce 2020 měl rekordní hodnotu 113,7 miliardy korun. V nadcházejících dvou letech ale skončil opět ve schodku.
Údaje ČNB o platební bilanci jsou předběžné. Další zpřesnění lze čekat se čtvrtletními daty, která centrální banka zveřejní v březnu.
Po roce a půl konečně začaly klesat základní úrokové sazby. Po drastických sedmi procentech, kdy na hypotéku nedosáhl ani člověk s platem sto tisíc korun, se půjčky stávají dostupnější. Je to onen dlouho očekávaný přelom v ekonomické kondici naší země?
Dalibor Martínek: Sazby a inflace klesají. Je to pro Čechy světlo na konci tunelu?
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.