Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Biden a spojenci šponují „ropnou válku“ se Saúdy a Rusy. Těžit z toho mohou čeští řidiči

Ropa, ilustrační foto
iStock
Lukáš Kovanda

Americký prezident Joe Biden v úterý rozhodl, že Spojené státy počínaje prosincem uvolní 50 milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv. Jedná se součást mezinárodně koordinovaného kroku, k němuž se připojí další země, které jsou klíčovými světovými dovozci ropy, a to Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea a Británie.

Reklama

Jedná se o vyhlášení svého druhu „ropné války“ USA a hlavních světových dovozců ropy kartelu OPEC a jeho spojencům, tedy zejména státům, jako je Saúdská Arábie a Rusko. Rijád, Moskva a další tradiční těžařské mocnosti se totiž v uplynulých týdnech odmítly podvolit tlaku hlavně právě Washingtonu, aby svoji těžbu navýšily.  

Odpoví Rijád přiškrcením těžby?   

OPEC a spojenci nyní varují, že na uvolňování strategických rezerv odpoví omezením své těžby, což by tlak na pokles cen ropy vzniklý uvolněním rezerv mohlo částečně či zcela potlačit. Také proto je dopad uvolnění rezerv do cen ropy zatím omezený. Dnes dokonce ropa Brent zdražuje, a to i po oznámení Bílého domu o uvolnění rezerv. Bílý dům současným krokem riskuje, že si rozezlí Rijád, svého dlouhodobého spojence v blízkovýchodním regionu.

Přiškrcování těžby klíčovými těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem v době celosvětového ekonomického procitání z nejtěžších pandemických můr je hlavním důvodem letošního celoročního zdražování pohonných hmot v ČR. Například benzín Natural 95 od začátku roku zdražil z úrovní pod 28 korunami za litr až na 37,20 koruny za litr v minulém týdnu.  

Elektromobil, ilustační foto

Novodobá studená válka. Automobilky se předhánějí v investicích do aut na baterky

Dekarbonizace. Výzva poslední minimálně dekády je s postupujícími roky stále naléhavější. Světové automobilky se, ač možná nerady, loučí se spalovacími motory. Závod s auty na baterie už ale odstartoval. Výrobci do nich investují násobky toho, co před třemi lety. Do konce desetiletí to podle agentury Reuters bude půl bilionu dolarů. Elektroauta zaplaví trh, bude je chtít někdo koupit?

Přečíst článek

Reklama

V tomto týdnu však letos zatím prakticky nejviditelněji dalšímu zdražování pohonných hmot v ČR „dochází dech“. Důvodem je i to, že světoví obchodníci s ropou již nějakou dobu spekulovali právě nad tím, že země v čele se Spojenými státy „sáhnou“ do svých strategických rezerv. V USA je letošní zdražování pohonných hmot jedním z důvodů, proč prezidentu Bidenovi znatelně klesá obliba u veřejnosti.  

Větší zlevnění benzinu tlumí slábnoucí koruna

V očekávání uvolňování strategických rezerv ze strany USA a dalších států v pondělí klesla cena ropy Brent až pod 77,60 dolaru za barel, vyplývá z údajů Bloombergu. To je nejnižší úroveň od přelomu letošního září a října. Tehdy se benzín Natural 95 prodával v ČR o zhruba tři koruny na litr levněji než dnes, jelikož jeden jeho litr stál mírně více než 34 korun.  

V souvislosti s uvolňováním strategických rezerv lze tedy očekávat první trvalejší pokles cen pohonných hmot v ČR v letošním roce. Ten ovšem bude tlumit momentálně citelně oslabující česká měna. V úterý koruna oslabuje vůči dolaru až takřka k úrovni kursu 22,68 koruny za dolar, což znamená, že je nejslabší za poslední více než rok, od 5. listopadu 2020.  

Pohonné hmoty, ilustrační foto

Zdražování benzinu končí. Peking i Washington uvolní zásoby

Možnosti dalšího růstu cen pohonných hmot jsou nyní již prakticky vyčerpané. Růst cen, který trvá nepřetržitě od začátku roku, končí. Pokud nyní budou čerpací stanice zdražovat, spíše využívají všudypřítomných mediálních zpráv o inflaci a navyšují si své marže.

Přečíst článek

Za posledních čtrnáct dní koruna vůči dolaru ztratila znatelná takřka čtyři procenta. Před dvěma týdny se totiž dolar prodával i za méně než 21,80 koruny. Toto oslabení koruny čerpací stanice teprve ještě promítnou do cen pohonných hmot, takže ty v příštích dvou týdnech zlevní jen poměrně mírně. Pokud OPEC a spojenci odpoví na uvolňování z rezerv omezením těžby dostatečně rychle, k výraznějšímu poklesu cen pohonných v ČR nakonec nemusí dojít vůbec.  

Strategické ropné rezervy Spojených států, největší na světě, ke dni 12. listopadu 2021 čítaly 606,1 milionu barelů. K uvolnění rezerv Spojenými státy se už konkrétním činem přidala třeba Indie, která rozhodla o uvolnění pěti milionů barelů.  

Kroky Spojených států a dalších zemí uvolňujících své rezervy představují největší samostatně koordinované uvolňování ropných rezerv dějin, jelikož předchozí velké koordinované operace tohoto typu měly v gesci nadnárodní instituce typu Mezinárodní energetické agentury. Ta třeba v roce 2011 organizovala dosud poslední velké koordinované uvolnění rezerv, v objemu 60 milionů barel, a to v souvislosti s tehdy propukající občanskou válkou v Libyi.  

barel ropy

Washington vede „ropnou válku“ s Moskvou i Rijádem. Nadějí je iránská ropa

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují, benzín ke 37 korunám za litr. Na vině je drahá ropa. V šachu trh drží ropný kartel OPEC spolu se spojenci v čele s Ruskem. Naději pro řidiče by mohlo přinést oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem, na světový trh by se díky tomu dostala nyní sankcionovaná íránská ropa.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

čerpací stanice, ilustrační foto

Dobrá zpráva pro řidiče. Benzin i nafta zlevní, i když se Saúdové „vykašlali“ na Bidena

Přečíst článek
Pohonné hmoty, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Ropa citelně zdražuje, litr benzínu za 40 korun již tuto zimu nelze vyloučit

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme