Biden chce prodat Izraeli zbraně za osm miliard dolarů

Administrativa končícího amerického prezidenta Joea Bidena neformálně informovala americký Kongres o záměru prodat Izraeli zbraně v hodnotě osmi miliard dolarů (195 miliard korun), uvedl server Axios s odkazem na dva nejmenované informované zdroje.
Součástí kontraktu má podle informací Axiosu být munice pro stíhací letouny a bitevní vrtulníky. Server v této souvislosti píše, že zřejmě půjde o poslední zbrojní kontrakt s Izraelem schválený Bidenovou vládou. Zvolený republikánský prezident Donald Trump se vrátí do Bílého domu po čtyřleté pauze 20. ledna.
Informace o záměru Bidenovy administrativy prodat Izraeli další zbraně přichází na pozadí tvrzení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho stoupenců, podle nichž Biden v uplynulých měsících uvalil na Izrael tiché zbrojní embargo.
Někteří demokraté vyzývají Bidenovu vládu, aby dodávky zbraní Izraeli podmínila tím, jak bude Izrael dále postupovat ve své ofenzivě v Pásmu Gazy.
„Prezident jasně řekl, že Izrael má právo bránit své občany v souladu s mezinárodním právem a mezinárodním humanitárním právem a odrazovat Írán a jeho prostředníky od agrese. Budeme i nadále poskytovat prostředky nezbytné k obraně Izraele,“ sdělil Axiosu nejmenovaný americký činitel.
Plánovaný kontrakt podle zdrojů serveru Axios počítá s dodáním zbraní v průběhu několika let. Část zbraní bude možné Izraeli podle informací serveru dodat ze současných amerických zásob, zatímco dodání dalších může trvat jeden rok a více. Prodej bude vyžadovat souhlas zahraničních výborů Sněmovny reprezentantů a Senátu USA.
Zastavení dodávek ruského plynu do EU poškodí životní prostředí Indie či Bangladéše. Drahý plyn je donutí vrátit se k uhlí. Utrpí i české domácnosti a firmy.
Ruský plyn Ukrajinou opět poteče, prognózuje americká Citigroup
Názory
Polsko pod vedením proevropsky směřující vlády pomalu otřepává pověst druhého Maďarska a stává se regionálním lídrem. Poláci však chtějí víc. I když Varšavu čeká ještě dost práce, na mnohé stereotypy o polské ekonomice bychom měli nadobro zapomenout. A možná by Česko mohlo něco okoukat.
Sledujme Polsko. Roste za humny nový evropský lídr?
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.