Biden žádá Kongres o další miliardy dolarů pro Kyjev | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biden žádá Kongres o další miliardy dolarů pro Ukrajinu. Většina Američanů je proti pomoci

Americký prezident Joe Biden žádá Kongres o další miliardy dolarů na podporu Ukrajiny
ČTK
 ČTK

Americký prezident Joe Biden požádal Kongres, aby uvolnil dalších 13,1 miliardy dolarů (skoro 290 miliard korun) na dodávky vojenského vybavení Ukrajině. V doplňujícím návrhu k novému americkému rozpočtu také Bílý dům volá po necelých 7,5 miliardách dolarů na humanitární a ekonomickou pomoc Ukrajině a dalším válkou zasaženým zemím, informuje agentura Reuters.

Američtí zákonodárci od loňské ruské invaze na pomoc napadené zemi vyčlenili přes 100 miliard dolarů. Washington Kyjevu poslal zbraně a další vojenský materiál za více než 40 miliard dolarů a je jasně nejvýznamnějším partnerem ukrajinské armády. Naposledy Kongres uvolnil nové finance na konci loňského roku, když zákonodárci odsouhlasili balík pro Ukrajinu v objemu 45 miliard.

Jak ovšem napsala agentura AP, od té doby se dynamika ve Washingtonu změnila. Ve Sněmovně reprezentantů má většinu Republikánská strana, kde stále udává tón exprezident Donald Trump, který podporu Kyjeva zpochybňuje. Zároveň se objevují signály o změně postoje americké společnosti, přičemž podle čerstvého průzkumu je 55 procent Američanů proti vyčlenění dalších financí pro Kyjev.

Krystal gallia

Boj o gallium a germanium. Co nové čínské restrikce znamenají pro svět?

Čína začala zhruba před měsícem omezovat vývoz dvou klíčových materiálů pro polovodičový průmysl s tím, jak přituhuje válka o čipy mezi Pekingem a Spojenými státy, napsal server BBC. Pro export gallia a germania, kovů používaných při výrobě počítačových čipů i vojenského vybavení, z druhé největší ekonomiky světa je na základě nových čínských omezení zapotřebí zvláštních licencí. Čína tak zareagovala na krok Washingtonu, který se pokusil omezit přístup Pekingu k vyspělé technologii pro výrobu mikroprocesorů.

Přečíst článek

Nyní se otázka stává součástí již tak složitých jednání o americkém rozpočtu pro další fiskální rok, který začíná v říjnu. Žádost Bílého domu o doplnění rozpočtu se přitom týká i dalších bodů a celkem volá po nových 40 miliardách dolarů včetně 12 miliard na boj proti následkům živelních pohrom a jiných krizí.

„Prostředky spojené s válkou na Ukrajině, která trvá už 18. měsíc, se pravděpodobně ukážou jako nejkontroverznější položka," píše deník The Washington Post. Biden slibuje, že Kyjev bude podporovat tak dlouho, jak bude třeba, a v novém dopise zákonodárcům vyjadřuje přesvědčení, že dohoda s Kongresem je možná. Klíčový bude především postoj republikánského předsedy sněmovny Kevina McCarthyho, jehož těsná většina zahrnuje i odpůrce další pomoci pro Ukrajinu. Sám McCarthy nicméně v květnu prohlásil, že Kongres bude v této podpoře pokračovat.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme