Američané zachraňují jaderné elektrárny. Na jejich pomoc vyčlenili rekordní částku

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena hodlá investovat šest miliard dolarů (136 miliard korun) na záchranu jaderných elektráren, kterým hrozí zavření. Americké vedení zdůvodňuje rozhodnutí potřebou nadále využívat jadernou energii jako bezuhlíkový zdroj energie v zájmu boje proti klimatickým změnám.
V úterý se otevřel program půjček, který má pomoci majitelům a provozovatelům jaderných reaktorů s vyřešením finančních potíží, sdělilo americké ministerstvo energetiky. Podle agentury AP jde zatím o největší federální investici do záchrany jaderných reaktorů.
„Americké jaderné elektrárny produkují přes polovinu naší bezuhlíkové elektřiny a prezident Biden je odhodlán udržet tyto elektrárny v chodu, aby bylo dosaženo našich cílů na poli čistých energií,“ uvedla v prohlášení americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová.
V kauze chybějící české nafty v bavorském skladu společnosti Viktoriagruppe žádá státní zástupce pro všechny čtyři obžalované manažery tresty vězení v rozmezí od 7,5 do deseti let. Dále pro ně chce desetimilionové peněžité tresty a také maximální, tedy desetileté zákazy činnosti. Uvedl to u soudu v dnešní závěrečné řeči. Muži podle obžaloby podvodně připravili českou Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o 108 milionů korun.
Obžalovaným v kauze „zmizelé nafty“ ze skladu Viktoriagruppe hrozí až deset let vězení
Zprávy z firem
V USA je 55 komerčních jaderných elektráren s 93 reaktory. Ty nyní zajišťují přibližně 20 procent elektrické energie v zemi, a podílí se na výrobě asi poloviny bezuhlíkové energie. Asi dvě třetiny států USA zastávají pozici, že jaderná energie může pomoci nahradit fosilní paliva. Většina z amerických elektráren byla ale postavena od 70. do 90. let minulého století a jejich provoz je stále nákladnější.
V uplynulých deseti letech bylo uzavřeno před vypršením licence asi 10 jaderných reaktorů. V ohrožení je čtvrtina, či dokonce více dalších jaderných zařízení, tvrdí ministerstvo energetiky. Plány na vyřazení do roku 2025 již oznámili vlastníci sedmi činných reaktorů.
Byty ve velkých českých městech v letošním prvním čtvrtletí dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Například v Brně stouply ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100.000 korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde se ceny zvyšují pomaleji než v krajských městech. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.
Brno dotahuje Prahu v cenách bytů. Metr čtvereční tam stojí přes 100 tisíc, ukazuje analýza
Money
Ceny potravin v Česku stouply v meziročním srovnání o desítky procent. V polovině dubna si lidé nejvíce připlatili za pšeničnou mouku, která zdražila zhruba o 60 procent. Zhruba o třetinu pak byly oproti loňskému dubnu dražší chléb a bílé pečivo a asi o čtvrtinu víc stojí nyní máslo nebo brambory. Vyplývá to z dat na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Válka na Ukrajině zdražila Čechům pečivo o třetinu. Kilo mouky už stojí přes 20 korun, o osm korun víc než loni
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.