Binance v Nizozemsku vyfásla milionovou pokutu. Podnikala bez licence
Binance, největší světová kryptoměnová směnárna, dostala v pondělí od nizozemské centrální banky pokutu 3,3 milionu eur (asi 81 milionů korun). Pokuta přišla po loňském varování nizozemské centrální banky (DNB) ze srpna 2021, že Binance nabízela v zemi kryptoslužby bez povolení. Firma se odvolala, uvedl server CNBC.
Společnost provozující Binance dostala pokutu kategorie 3 – nejpřísnější ze tří úrovní DNB. Postih se dostal k horní hranici dvou milionů až čtyř milionů eur, které může banka uložit „kvůli závažnosti a míře zavinění nedodržení“, uvedl server CNBC s odkazem na prohlášení banky. Binance se proti pokutě odvolala 2. června, uvedla DNB.
Náklady na vytěžení jednoho bitcoinu během měsíce a půl klesly téměř o polovinu. Mineři kvůli již delší dobu trvající nižší ceně kryptoměny totiž zapojili do těžby efektivnější zdroje. Pro budoucí cenu bitcoinu to ale není dobrá zpráva, píše agentura Bloomberg s odkazem na analýzu banky JPMorgan.Cena bitcoinu se již blíží jeho výrobním nákladům, varuje JPMorgan
Money
K porušení došlo během „dlouhého období“, uvedla centrální banka, a to od 21. května 2020 minimálně do 1. prosince 2021. „To je důvod, proč DNB považuje nedodržení předpisů za velmi závažné,“ řekl regulátor.
DNB uvedla, že také vzala v úvahu velikost Binance a „velmi významnou zákaznickou základnu v Nizozemsku“. Podle údajů CoinGecko je společnost největší kryptoburzou na světě s denními spotovými objemy obchodů 15,5 miliardy dolarů.
Binance doufá ve smír
Mluvčí Binance řekl, že společnost doufá, že spor zažene, protože se bude snažit o nizozemskou licenci. "Dnešní rozhodnutí představuje dlouho očekávaný klíč v naší pokračující spolupráci s nizozemskou centrální bankou,” uvedl mluvčí prostřednictvím e-mailu.
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se v pondělí poprvé za víc než měsíc dostala zpět nad hranici 22 tisíc dolarů (asi 531 200 korun). Děje se tak v souladu s vývojem na akciových trzích, které se vydaly vzhůru. Investoři ukazují, že jsou zase ochotni více riskovat. O konci kryptoměnové zimy ale ještě nemůže být řeč. Bitcoin posiluje nad 22 tisíc dolarů. První vlaštovka ale jaro nedělá
Money
„I když nesdílíme stejný názor na každý aspekt rozhodnutí, hluboce respektujeme autoritu a profesionalitu nizozemských regulátorů při prosazování předpisů, jak uznají za vhodné,“ dodal.
Posun v jednání burzy
Tento vývoj je v rozporu s nedávným posunem tónu Binance kolem uzavření míru s globálními regulátory. Binance dříve fungovala převážně mimo parametry zákona, její generální ředitel Changpeng Zhao se často chlubil, že nemá oficiální globální centrálu.
Rada pro finanční stabilitu (FSB) na podzim navrhne globální pravidla pro regulaci kryptoměn. Reaguje tak na prudké výkyvy na trzích s kryptoměnami, které podle ní podtrhly potřebu regulace tohoto odvětví. Svět řeší regulaci kryptoměn. Jasněji bude na podzim
Money
Od té doby se snažila stát se spíše přítelem než nepřítelem regulačních orgánů – zejména v Evropě, kde si již zajistila licence ve Francii, Itálii a Španělsku.
Nizozemská pokuta byla zmírněna o pět procent nižší, protože Binance mezitím požádala o registraci a byla „relativně transparentní“ ohledně svých operací během procesu, uvedla DNB. Centrální banka tvrdí, že žádost Binance stále přezkoumává.
Pět set nejbohatších lidí na světě podle indexu miliardářů agentury Bloomberg letos ztratilo dohromady 1,4 bilionu dolarů (asi 33,1 bilionu korun), včetně 206 miliard dolarů jen toto pondělí. Mezi pěti nejvíce postiženými nechybí již tradiční lídr žebříčku Elon Musk, Jeff Bezos či Mark Zuckerberg. Letošní vývoj je tak zcela opačný než loni, kdy jmění pětistovky nejmovitějších na světě stouplo úhrnem o bilion dolarů, uvedla agentura Bloomberg.Pět set nejbohatších na světě letos ztratilo přes bilion dolarů, nejvíce Musk a zakladatel Binance
Leaders
Binance patří mezi nejoblíbenější kryptoměnové burzy. Obchoduje se na ní přes 150 kryptoměn a nabízí několik nástrojů, například nákup a prodej kryptoměn za klasické měny, obchodování finančních derivátů nebo obchodování s využitím pákového efektu.
Jak vložit a vybrat peníze z Binance? Zkuste to krok po kroku
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.