Bitcoin býčí běh letos mine. Možná už ale dosáhl dna, tvrdí experti

Bývalý finančník z Wall Street a kryptoinvestor Anthony Scaramucci se i přes těžké ztráty jeho fondů dál drží kryptoměn. A není sám. Po bouřlivém roce 2022 se i ostatní investoři do bitcoinu snaží zjistit, kdy by mohla nastat další býčí série kryptoměny. Scaramucci věří, že bitcoin bude do tří let za 100 tisíc dolarů. Rok 2023 ale bude na kryptotrhu rokem opatrnosti. Do toho příštího už ale kryptoinvestoři hledí s optimismem.
V roce 2022 ztratil celý trh s kryptoměnami hodnotu přibližně 1,4 bilionu dolarů, přičemž odvětví čelilo problémům s likviditou a bankrotům, které završil kolaps burzy FTX. Nákaza se šířila napříč celým odvětvím. Bitcoin v roce 2022 ztratil dvě třetiny své hodnoty.
Přílišná volatilita a s ní spojené absurdní riziko. To je podle hlavního stratéga JP Morgan Asset Management Jareda Grosse hlavní důvod, proč kryptoaktiva jsou pro většinu relevantních finančních institucí „efektivně neexistující“.
Krypto je pro seriózní investory mrtvá kočka, uvedl vlivný bankéř JP Morgan
Money
Začátkem letošního roku ale bitcoin otočil a začal mírně růst, podobně jako i ostatní riziková aktiva v čele s americkými akciemi. Nejznámější kryptoměna ale podle expertů, které oslovila CNBC, už zřejmě své historické maximum těsně pod 69 tisíci dolary nepřekoná, možná ale už dosáhl svého dna.
Nejistota na trhu zakořenila
Investoři očekávají, že rok 2023 bude rokem opatrnosti před potenciální býčí sérií, která by mohla začít v roce 2024.
„Myslím, že je tu ještě prostor k poklesu, ale nemyslím si, že bude velký,“ řekl minulý týden pro CNBC kryptoveterán Bill Tai. „Existuje šance, že než vyskočí zpět nahoru, klesne ještě až na 12 tisíc dolarů,“ dodal.
Největší kryptoměna bitcoin dnes vystoupala nad úroveň 21 tisíc dolarů (přes 465 tisíc korun). Kryptoměna posiluje díky optimismu, že inflace ve Spojených státech dosáhla vrcholu a bitcoin svého dna, napsala agentura Bloomberg.
Znovuzrození bitcoinu? Oproti listopadovému pádu burzy FTX si polepšil o dvě třetiny
Money
Meltem Demirors, ředitel pro strategii ve společnosti CoinShares, uvedl, že bitcoin se bude pravděpodobně pohybovat v rozmezí obchodování na dolním konci mezi 15 tisící a 20 tisíci dolary a na horním konci mezi 25 tisíci a 30 tisíci dolary.
Experti se shodují, že část „nucených prodejů“, ke kterým došlo v roce 2022 v důsledku kolapsů na trhu, je nyní u konce. Bitcoin se ale zatím nedaří přitáhnout „nové peníze“, investoři vyčkávají, sledují makroekonomickou situaci.
Rok 2024 bude pro bitcoin nadějný
Ukázalo se totiž, že bitcoin je úzce korelován s rizikovými aktivy, jako jsou akcie, a to zejména s technologickým Nasdaqem. Tato aktiva jsou ovlivňována změnami úrokových sazeb Fedu a dalšími makroekonomickými pohyby. Loni se Fed vydal cestou agresivního zvyšování úrokových sazeb ve snaze zkrotit inflaci, což poškodilo riziková aktiva spolu s bitcoinem. Obrat v měnové politice americké centrální banky by mohl bitcoinu pomoci.
Kdyby se udílel titul pro největšího záporáka globálního byznysu, poprali by se o tento titul dva muži. Elon Musk a pak teprve třicetiletý Sam Bankman-Fried, o němž do letoška v Česku slyšelo jen pár zasvěcenců a čtenářů amerických byznysových magazínů. SBF, jak se mladíkovi běžně říká, totiž dokázal udělat takový průšvih na kryptoměnovém trhu, že se z něj tento oklepávat roky. Pokud se z něj vůbec oklepe. Zde je další příběh roku 2022.
Záporák roku. Povedlo se Samu Bankmanu-Friedovi zlikvidovat magii kolem krypta?
Leaders
„Situace je poměrně nejistá, přetrvávající vysoká inflace v USA je poměrně nová věc. To jsme neviděli 30, 40 let,“ komentuje Demirors.
V rozhovorech pro CNBC hovořilo několik účastníků odvětví o historických cyklech bitcoinu, které se odehrávají zhruba každé čtyři roky. Obvykle bitcoin dosáhne historického maxima a poté dojde k masivní korekci. Následuje špatný rok a poté rok mírného oživení.
Pak dojde k „půlení“ bitcoinu. Halving, ke kterému dochází každé čtyři roky, účinně zpomaluje nabídku bitcoinů na trhu. Odměny těžařům se sníží tehdy sníží na polovinu. Příští halving se uskuteční v roce 2024.
Rok zotavení bitcoinu
Scaramucci označil rok 2023 za „rok zotavení“ bitcoinu a předpověděl, že by se za dva až tři roky mohl obchodovat za 50 tisíc až 100 tisíc dolarů.
Cena bitcoinu se poprvé po měsíci dostala nad 18 tisíc dolarů (zhruba 402 tisíc korun), a je tak nejvýše za poslední měsíc. Podle serveru CNBC této nejznámější kryptoměně pomohlo, že se právníkům podařilo zajistit pět miliard dolarů (112 miliard korun), které patřily zkrachovalé kryptoměnové burze FTX.
Právníci zkrachovalé FTX „našli“ pět miliard dolarů. Bitcoin posiluje
Money
Jean-Baptiste Graftieaux, globální generální ředitel kryptoměnové burzy Bitstamp, minulý týden pro CNBC uvedl, že další býčí run by mohl přijít v průběhu příštích dvou let, a to s odkazem na rostoucí zájem institucionálních investorů.
Následky kolapsu FTX může kryptotrh pociťovat ještě šest až devět měsíců. Do roka by ale podle kryptoveterán Bill Tai měla cena bitcoinu už zase výrazně růst.
Vše ke kryptoměnám čtěte zde
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.