Bitcoin odolal embargu Pekingu. Přes víkend smazal většinu ztrát z minulého týdne
Trh s kryptoměnami se vzpamatoval z propadu, který minulý týden způsobila čínská centrální banka. Její rozhodnutí totiž uvrhlo tamní kryptospekulanty do ilegality.
Čínská centrální banka v pátek označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné, což poslalo dvě největší kryptoměny, bitcoin a ethereum, prudce dolů. Přes víkend už nicméně smazaly většinu ztrát. Kryptoměny tak podle jejich příznivců ukázaly svoji odolnost.
V pondělí dopoeldene se bitcoin podle specializovaného webu CoinDesk pohyboval kolem 43 941 dolarů, což za uplynulých 24 hodin představuje růst zhruba o 5,7 procenta. Pohyboval se tedy poblíž úrovně před pátečním oznámením čínské centrální banky. Ethereum se ve stejnou dobu obchodovalo za 3120 dolarů, za posledních 24 hodin si připisovalo 12 procent.
„Během víkendu bitcoin prokázal jistou odolnost a nyní smazal většinu ztrát,” konstatoval analytik Jeffrey Halley ze společnosti Oanda. „Je docela dobře možné, že dříve oznámené zásahy Číny, už byly v cenách zohledněny,” dodal.
Část portfoliomanažerů a finančních poradců přistupuje k bitcoinu a dalším velkým kryptoměnám jako k alternativě tradičních investic a doporučuje je (malým dílem) jako část diverzifikovaného portfolia. V posledních měsících je ale celkem dobře vidět, že krypto tuto funkci ztrácí a celý trh se začíná chovat podobně jako akciový, jen s větší volatilitou. Budoucím zlatem, které do úspor přináší stabilitu a protipohyb k výkyvům akcií, se tedy evidentně nestane. Tereza Zavadilová: Bitcoinem se nikdo nezachrání
Názory
Čínské kryptoburzy krvácí
Nedaří se nicméně kryptoburzám a kryptoměnám navázaným na čínské prostředí, upozorňuje agentura Bloomberg. Akcie kryptoburzy Huobi, které jsou kótované na burze v Hongkongu, dnes odepsaly 21,5 procenta. Stejnojmenná kryptoměna za uplynulých 24 hodin podle údajů serveru CoinGecko klesla o zhruba deset procent.
Čínská centrální banka v pátek také uvedla, že kryptotransakce musí být zakázané. Za nezákonné rovněž považuje poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně. Banka ve své zprávě kritizuje negativní vlivy kryptoměn na finanční systém a jejich využívání při praní špinavých peněz a další kriminalitě. Peking již v květnu oznámil, že v rámci svého boje proti finančním rizikům a spekulantům zasáhne proti těžbě bitcoinů a obchodování s nimi.
Většina nabídek pochybných investic cílí na vyšší střední třídu, na vzdělané lidi, lékaře, podnikatele, daňové poradce, vlastně specialisty, kteří si peníze vydělali tvrdou prací. „Problémem je, že když při nabídce člověk slyší ČNB, tak na to skočí. Ti lidé nejsou hamižní. Oni odevšad slyší, že čtyři procenta bude inflace, takže slibovaný výnos sedm procent je nezarazí,“ říká v rozhovoru pro server newstream.cz šéfka Asociace pro kapitálový trh ČR Jana Brodani. Největší smysl přitom podle ní mají tradiční, pravidelné a dlouhodobé investice. Jana Brodani: V junk dluhopisech a kvazifondech může být až sto miliard
Money
Všichni se báli, že s koncem fyzických peněz přijde konec svobody. Velký bratr se ale zatím nekoná, ukazuje zkušenost s kryptoměnami. Anonymní kryptopeněženky nicméně nejspíš již brzy dostanou zákaz v Evropě a také v Americe.Stanislav Šulc: Tajnosti s kryptem brzy skončí. Přijde daň z bitcoinu?
Názory
>>>>>>Zajímáte se o kryptoměny? Čtěte zde<<<<<<
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.