Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu
Bitcoin se ve čtvrtek ráno opět ocitl pod psychologickou hranicí 19 tisíc dolarů (asi 447 tisíc korun). Oproti svému loňskému listopadovému rekordu je to o 50 tisíc dolarů méně. Důvodem je rostoucí inflace a zvyšování základních sazeb ze stran centrálních bank i tlak, pod kterým zůstávají standardní akciové trhy, uvedl server CNBC.
Bitcoin ve čtvrtek krátce klesl pod 19 tisíc dolarů, protože největší světová digitální měna zůstává pod tlakem makroekonomických obav a krize likvidity mezi vysoce profilovanými krypto společnostmi. Podle údajů CoinDesk se digitální měna jen letos propadla o 58 procent a klesla o více než 70 procent ze svého historického maxima ve výši 68 990,90 dolaru, kterého dosáhla v listopadu, uvedl server CNBC.
Cena kryptoměn se na rozdíl od akcií mění nejen ve dne, ale i v noci. Burza digitálních měn funguje stále. Jaká je aktuální cena vybraných kryptoměn? Najdete níže.Kolik aktuálně stojí bitcoin, ethereum, stablecoin, litecoin, „psí“ krypotoměny?
Money
„Bitcoin je i nadále pod tlakem stejně jako ostatní aktiva. Kombinace vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a recese kryptoměny tíží,” řekl CNBC vedoucí výzkumu v SEBA Bank zaměřené na digitální aktiva Yves Longchamp. Globální akciové trhy zůstávají pod tlakem, přičemž americký index S&P 500 je na cestě k nejhorší první polovině roku od roku 1970.
Neblahý vliv burz
Bitcoin úzce souvisí s pohybem akciových indexů a zejména burzy Nasdaq. Akcie byly pod tlakem, který oslabil i cenu bitcoinu. Investoři se také obávají bující inflace, která nutí globální centrální banky zvyšovat úrokové sazby. To také vyvolává obavy z recese v USA a dalších zemích.
Krachuje bitcoin? Cena jednoho bitcoinu se propadla pod psychologickou hranici 20 tisíc dolarů, poprvé od prosince 2020. V české měně za poslední půlrok odepsal přes milion korun, jako nikdy v historii, vyplývá z dat agentury Bloomberg. Krachuje bitcoin? V korunách oproti loňsku odepsal přes milion
Money
Propad cen kryptoměn také odhalil vysoce zadlužený charakter tohoto odvětví a způsobil problém s likviditou napříč společnostmi, podotkl CNBC. Kryptoměnový hedgeový fond Three Arrows Capital se tento týden dostal do likvidace, řekl CNBC informovaný zdroj. Společnost byla vystavena nyní zhroucenému algoritmu stablecoinu terraUSD a sesterskému tokenu luna.
Burza CoinFlex pozastavila výběry
Mezitím kryptoměnová burza CoinFlex minulý týden pozastavila výběry pro zákazníky s odvoláním na „extrémní podmínky na trhu“. Generální ředitel CoinFlex Mark Lamb také řekl, že dlouholetý krypto investor Roger Ver dluží společnosti 47 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy korun). Ver to však popírá.
Akciové trhy mají za sebou chaotický týden, který se nesl v duchu zpřísňování měnových politik jejich autoritami. Americká, britská ale překvapivě i švýcarská centrální banka sáhly ke zvýšení úrokových sazeb. To je špatná zpráva pro akcie, které zažily nejhorší týden srovnatelný s nejslabšími týdny v roce 2020, kdy svět zasáhla koronavirová pandemie s obřími ztrátami na životech. Trhy zachvátila panika. Výprodeje jen tak neustanou
Money
CoinFlex proto vydal novou digitální měnu zvanou Recovery Value USD nebo rvUSD, aby schodek 47 milionů dolarů vyrovnal. Lamb ve středu v rozhovoru pro CNBC řekl, že CoinFlex jedná s několika velkými fondy, které mají zájem o koupi tokenu. Řekl také, že výběry pro zákazníky nebudou ve čtvrtek obnoveny, jak bylo plánováno.
„V tomto prostředí tlak na bitcoiny a další kryptoaktiva zůstává,” řekl Longchamp vzhledem k nejistotě, zda je snižování zadluženosti v tomto odvětví u konce.
Fenomén kryptoměn a NFT je stoprocentně založen na teorii většího blázna, řekl miliardář a jejich vrchní odpůrce Bill Gates. Do komentáře se pustil v době, kdy zejména bitcoin zažívá velký propad své ceny.Gates: Do krypta investují jen blázni a ještě větší hlupáci
Leaders
Pět set nejbohatších lidí na světě podle indexu miliardářů agentury Bloomberg letos ztratilo dohromady 1,4 bilionu dolarů (asi 33,1 bilionu korun), včetně 206 miliard dolarů jen toto pondělí. Mezi pěti nejvíce postiženými nechybí již tradiční lídr žebříčku Elon Musk, Jeff Bezos či Mark Zuckerberg. Letošní vývoj je tak zcela opačný než loni, kdy jmění pětistovky nejmovitějších na světě stouplo úhrnem o bilion dolarů, uvedla agentura Bloomberg.Pět set nejbohatších na světě letos ztratilo přes bilion dolarů, nejvíce Musk a zakladatel Binance
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.