Bitcoin se propadá. Může za to i americký berňák
Největší kryptoměna dosáhla začátkem listopadu rekordních výšin, když její hodnota překonala hranici 68 tisíc dolarů. Od té doby ale soustavně klesá a propadla se o více než 12 tisíc dolarů. Důvod? Americké úřady zavádějí nová pravidla pro hlášení příjmů, která jsou údajně namířena proti investicím do krypta, píše agentura Bloomberg.
Páteční obchodování s největší kryptoměnou světa je relativně klidné. Přesto cena bitcoinu znovu zaznamenala mírný pokles, což je již šestý den v řadě. „Během necelých dvou týdnů se bitcoin propadl z rekordních výšin přesahujících 67 tisíc dolarů o téměř dvacet procent,” uvádí agentura Bloomberg.
„Korekce ceny bitcoinu není zásadní problém. I kdyby se propadl na nějakých 50 tisíc dolarů, což je opravdu hodně, pořád by to nebylo nic ve srovnání s růstem, který bitcoin zaznamenal v posledním měsíci,” vysvětluje analytik Craig Erlam.
Bitcoin dnes nad ránem středoevropského času stál bez několika málo tisíc 1,5 milionu korun. To je jeho historicky nejvyšší cena v české měně. Nebýt razantního zvýšení základní úrokové sazby v podání České národní banky z minulého týdne, už nyní by bitcoin vyšel na víc než právě půldruhý milion korun. Jeden bitcoin bude ještě letos stát tři miliony korun, říká analytik, který se zatím nemýlil
Money
A data mu dávají za pravdu, nejstarší a z pohledu tržní kapitalizace stále největší kryptoměna světa od začátku dubna vystoupala z úrovní kolem 40 tisíc dolarů na zmíněné rekordní úrovně. I aktuální pohyb nad 55 tisíci představuje výrazný nárůst, zvláště ve srovnání s akciovými trhy. Zatímco bitcoin si od 1. října do dneška připsal více než 16 procent, index S&P 500 přidal pouhých pět procent.
Vliv Číny i amerických úřadů
Ačkoli se mírný propad ceny bitcoinu dal podle analytiků očekávat, podpořily jej také negativní zprávy ze dvou největších ekonomik světa. Čína stále více utahuje šrouby i vůči kryptoměnám a jejím uživatelům. Zároveň americké úřady vydaly nová pravidla o hlášení příjmů, která jsou podle Bloombergu vůči investicím do krypta „nepřátelská”.
>>>>>>Zajímáte se o investice do kryptoměn? Čtěte zde<<<<<<
Bitcoin se v týdnu vyhoupl na nový cenový rekord. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se dostala až na úroveň necelých 67 tisíc dolarů za kus. V korunách tak bitcoin vyšel takřka na 1,5 milionu. Bere jej totiž za svůj jak Wall Street, tak země typu Salvadoru.Bitcoin je na rekordu. Tleská mu Wall Street i Salvador
Money
Výrazná volatilita je u kryptoaktiv zatím stále běžný jev. Například poté, co bitcoin dosáhl v dubnu letošního roku svého dosavadního maxima v podobě ceny 65 tisíc dolarů, do konce června ztratil 50 procent hodnoty. Nárůst k dalšímu překonání rekordu pak nastal zase v září.
Přesto se část investorů neobává, že by nastal další pověstný propad bitcoinu, který naposledy proběhl v roce 2018, kdy se hodnota bitcoinu propadla z částky kolem 20 tisíc dolarů propadl až ke 3 tisícům. „Při takových propadech, jaký jsme nyní sledovali, se vždy ptáme: změnilo se něco zásadního? Došlo k nějaké zásadní hmatatelné změně? Nebo jde jen o projev sentimentu na trzích?” vysvětluje strategii Hunter Horsley z investiční společnosti Bitwise. „Nyní se domníváme, že jde o ten druhý případ, protože vše ostatní vypadá nanejvýš optimisticky,” dodává.
Po bitcoinu druhá největší kryptoměna ethereum dnes vystoupala nad 4400 dolarů (téměř 100 tisíc korun) a překonala tak předchozí rekord 4380 dolarů z 12. května. Přispěla k tomu technická aktualizace sítě ethereum. Ethereum je na historickém maximu. Poroste dál, míní experti
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.