Bitcoin těží z neklidu v bankovním sektoru, vyletěl na devítiměsíční maximum

Kryptoměna bitcoin se dostala na devítiměsíční maximum nad 28 500 dolarů (zhruba 637 300 korun), později ale část zisků smazala. Kvůli neklidu v bankovním sektoru se někteří obchodníci přiklánějí k digitálním aktivům. Za minulý týden bitcoin vykázal nejlepší výkon za poslední čtyři roky, uvedl server CoinDesk.
Krátce před 16:00 SEČ si bitcoin připisoval za uplynulý den asi 2,6 procenta a pohyboval se kolem 28 098 dolarů. Za uplynulých 24 hodin se dostal až na 28 554,07 USD.
Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa v pátek překonala psychologickou hranici 27 tisíc dolarů, poprvé od poloviny loňského června. Zatímco Fed do ekonomiky zběsile pumpuje dolary, aby nepokrachovaly další banky, bitcoin má našlápnuto k vůbec nejúspěšnějšímu týdnu za poslední více než dva roky. Jeho zhodnocení od pondělí tohoto týdne činí zhruba 25 procent.
Bitcoin vstává z popela a Fed křísí churavějící banky
Money
Minulý týden byl pro bitcoin nejlepší od dubna 2019, jeho cena vzrostla o 26 procent. Neklid v bankovním sektoru zatím nevymizel ani po víkendovém oznámení, že největší švýcarská banka UBS v záchranné operaci převezme svého dlouholetého rivala Credit Suisse.
Kvůli riziku, že opadne důvěra ve stabilitu finančního systému, přední centrální banky přistoupily k posílení dolarové likvidity. Obdobná celosvětová reakce se naposledy vyskytla na vrcholu pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.
Cena zlata dnes překonala psychologickou úroveň 2000 dolarů za troyskou unci. Stalo se tak vůbec poprvé od loňského března, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Zlato zdražuje nad 2000 dolarů za unci. Svět se kvůli způsobu převzetí Credit Suisse bojí pádů dalších bank
Názory
Někteří lidé z odvětví kryptoměn odhadují, že bitcoin bude nadále těžit z této snahy centrálních bank. V listopadu 2021 se bitcoin dostal na rekordních téměř 69 tisíc dolarů, když centrální banky a vlády spustily bezprecedentní měnová a fiskální stimulační opatření.
Vše o dění kolem pádu Credit Suisse čtěte zde:
„Ohromující růst (bitcoinu) je výsledkem bankovní krize,” tvrdí analytik Tony Sycamore ze společnosti IG Markets. Má za to, že pokud se bitcoin udrží nad hranicí 25 tisíc dolarů, dostane se až na 32 tisíc dolarů. „Ten vývoj podporuje likvidita,” řekl Markus Thielson ze společnosti Matrixport.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.