Bitcoin už zase roste na ceně, navzdory sílící regulaci
Ceny kryptoměn se ve čtvrtek navzdory přísnějšímu regulačnímu postoji americké vlády zvyšují. Bitcoin se pozdě odpoledne pohyboval kolem 24 400 dolarů (asi 541 200 korun), a proti předchozímu dni si připisoval více než sem procent. Nad ránem se dostal těsně pod 24 900 dolarů, a byl tak nejvýše od loňského srpna.
Proti předchozímu dni si bitcoin ve čtvrtek dopoledne připisuje asi 11 procent. Druhá největší kryptoměna ether vykazovala růst o více než osm procent. Hodnota celého trhu z kryptoměnami pak byla za 24 hodin vyšší téměř o 85 miliard dolarů, uvedla televize CNBC.
Objevuje se stále více známek toho, že trh se loni v listopadu odrazil ode dna a začal růst, řekl viceprezident kryptoměnové burzy Luno Vijay Ayyar. „Nabíráme zde na rychlosti a jakýchkoliv špatných zpráv si nevšímáme. To jsou typické známky toho, že trh věří, že to nejhorší je za námi.”
Regulační kladivo
Situace na trhu s kryptoměnami byla na začátku týdne napjatá kvůli tomu, že americké regulační orgány se na digitální měny více zaměřily. V pondělí úřady státu New York nařídily firmě Paxos, aby přestala razit nové stablecoiny BUSD od Binance, které jsou vázané na americký dolar. Paxos také potvrdil, že ho americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) upozornila, že by proti němu mohly být zahájeny kroky kvůli podezření, že BUSD je cenným papírem. Zatím však SEC oficiálně žádné obvinění nevznesla.
Na podzim mnozí i čeští rozumbradové tancovali na hrobu bitcoinu, aniž se ovšem ujistili, že je skutečně mrtvý. Kopat do nemohoucího není morální v životě a není to prozíravé ani na trzích. Bitcoin od začátku letošního roku vyskočil o nějakých 40 procent a mlčení dřívějších rozumbradů je nyní ohlušující, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.Lukáš Kovanda: Mnozí rozumbradové viděli bitcoin mrtvý, ale zase roste na ceně. Vyplatí se do něj investovat?
Money
Loni hodnota trhu s kryptoměnami klesla téměř o 1,4 bilionu dolaru. Trh zažil výkyvy, které doprovodily krachy projektů a firem. Vše završil pád kryptoměnové burzy FTX.
Analytik japonské kryptoměnové firmy Bitcoin Bank Juja Hasegawa uvedl, že kvůli regulačním opatřením je patrný přesun od alternativních mincí k bitcoinu, protože bitcoin je jediná kryptoměna, kterou šéf SEC označil za komoditu, nikoli za cenný papír. Komodity jsou aktiva jako zlato, a regulují se jinak než cenné papíry.
„V poslední době jsme zaregistrovali i na našich obchodních místech nárůst zájmu o bitcoiny. Investiční potenciál bitcoinu pro lokální investory je vzhledem k vysoké inflaci i nepříznivému výhledu ekonomiky vysoký. U jeho ceny může jít o krátkodobý výkyv, ale spíše je tam cítit příchod růstového trendu,” tvrdí ředitel největšího českého obchodníka Bit.plus Martin Stránský.
Zájem o riziková aktiva, mezi která patří kryptoměny, podpořil v poslední době také názor, že hospodářský pokles nemusí být tak silný, jak se očekávalo. Americká centrální banka (Fed) by tak mohla zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb.
Většina lidí vidí v kryptoměnách snadný způsob zbohatnutí, ale přitom je zná jen z novinových titulků. Z našeho průzkumu vyplynulo, že 82 procent všech, kdo o investici do kryptoměn přemýšlí, chce nakoupit v ideální moment a vytrvale na něj čeká. Jen čtvrtina z nich ovšem sleduje vývoj na trzích aktivně. K čemu to vede? Investují, když je krypto na rekordních hodnotách. Následně kryptotrhy se ztrátou opouštějí, jakmile se cena bitcoinu začne propadat. Taková lekce může být počátečním impulzem k hlubšímu pochopení fungování kryptoměnových trhů, nebo důvodem, proč se investor o kryptoměny rychle přestane zajímat. Funkční strategie, jak na potenciálním růstu tohoto dynamicky se rozvíjejícího trhu profitovat, je přitom snazší, než se na první pohled zdá.Roman Valihrach: Nejhorší je při investování do kryptoměn vsadit na emoce a časovat trh
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.